Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jandovi tátu zavřeli komunisti

Ekonomika

  7:30
První letošní speciál Lidových novin z edice 101 pod názvem Sladká šedesátá je věnován mytickému desetiletí – šedesátým létům dvacátého století. Přinášíme lexikon osobností z šedesátých let. Nejkrásnější herečky, legendární filmy a nepřekonatelná hudba.

Kdo se někdy pokoušel hrát na kytaru, velmi pravděpodobně se základní akordy učil na některé z písní skupiny Olympic, které pro českou beatovou legendu napsal Petr Janda - Pták Rosomák, Želva, Krásná neznámá, Dynamit, Okno mé lásky, Únos, Slzy tvý mámy, Jasná zpráva, Otázky, Osmý den... Členem skupiny Olympic se stal v roce 1963.

Nahlédněte do magazínu

Narodil se 2. května 1942 v Praze. V první třídě ho zastihl únorový převrat, který ho následně na několik let připravil o otce. "Jako malému mi tvrdili, že tatínek odjel na brigádu - věřil jsem tomu, protože se vrátil úplně zhuntovanej. Teprve když jsem později viděl film Skřivánci na niti, tak jsem pochopil, o jakou brigádu se v případě mého táty, který patřil k tak zvané inteligenci, ve skutečnosti jednalo," vzpomíná dnes Petr Janda, který kvůli třídnímu původu rodičů nebyl přijal na prestižní gymnázium v Londýnské ulici a musel dojíždět do Košíř. V jedné z tamních hospod slyšel také prvně hrát rock'n'roll - o jeho osudu bylo rozhodnuto. V roce 1959 začal brnkat na kytaru ve skupině Sputnici, posléze prošel souborem Big Beat Quintet a v roce 1963 se stal členem kapely Olympic.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

O rok později účinkovali Olympici v pásmu Ondráš podotýká v divadle Semafor, což jim otevřelo cestu do nahrávacích studií. V roce 1965 se dočkali prvního hitu, který žádal: Dej mi víc své lásky. Autorem hudby byl Petr Janda - o takřka výhradním skladateli skupiny, která natočila přes dvě desítky alb, bylo v tu chvíli rozhodnuto; ať se již sestava tohoto uskupení měnila jakkoliv a hrála jakýkoliv žánr, od rock'n'rollu, přes art-rock až po heavy metal. A že se skoro vždy jednalo o populární písně, o tom svědčí tři vítězství v anketě Zlatý slavík a stejný počet Českých slavíků.

Hudební úspěch, který kapelu Olympic neopustil dodnes, byl však vyvážen nelehkým osobním životem Petra Jandy. Prvně se oženil v roce 1966 s tanečnicí Janou; o rok později se jim narodil syn Petr a v roce 1974 dcera Marta, která je dnes zpěvačkou úspěšné kapely Die Happy. Jeho žena však podlehla v roce 1991 rakovině, o deset let později si stejná nemoc vyžádala i život syna Petra. Podruhé se oženil s o sedmadvacet let mladší Martinou; i když se jim narodila dcera Eliška, tento svazek nevydržel. Třetí ženou Petra Jandy se stala Alice, která mu před třemi lety porodila dceru Anežku a k letošním sedmdesátinám očekává nestárnoucí rocker dalšího potomka. "Já letos oslavím sedmdesátiny a Olympic padesátiny - což z nás mimochodem činí společně se skupinou Rolling Stones nejstarší kapelu na světě. A i když je to skoro neuvěřitelné, lidi na naše koncerty pořád chodí - není tedy důvod věšet kytaru na hřebík," tvrdí jeden z nejúspěšnějších hitmakerů na tuzemské rockové scéně.

Více o hudbě šedesátých let – rokenrolu, bigbítu i jazzu se dočtete v publikaci Sladká šedesátá.

Nesehnali jste speciál Lidových novin ve své trafice?

Objednejte si Sladká šedesátá do své schránky. Pošlete SMS ve tvaru LN SSLB jmeno prijmeni ulice cislo město psc (vzor: LN SSLB jan novak jindrisska 16 praha 1 11000) na číslo 902 11 a my vám jej doručíme.

Cena odeslané SMS podle běžného tarifu vašeho operátora, konečná cena za speciál je hrazena příchozí zpoplatněnou SMS ve výši 75 Kč vč. DPH. Službu technicky provozuje ATS, infolinka 776 999 199 (po-pá, 9.00–16.00), www.platmobilem.cz.

Všechny speciály 101 Lidových novin zakoupíte také v Servis centru - MAFRASHOP, Karla Engliše 11, 150 00 Praha 5, otevírací doba po-pá 9-18 hod., tel.: 225 063 111

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Prodej pozemku 2 000 m2, Čáslav
Prodej pozemku 2 000 m2, Čáslav

Jeníkovská, Čáslav - Čáslav-Nové Město, okres Kutná Hora
4 000 000 Kč

Mohlo by vás zajímat