Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sladká šedesátá: Krátký návrat Václava Černého

Ekonomika

  7:00
Speciál Lidových novin z edice 101 pod názvem Sladká šedesátá je věnován mytickému desetiletí – šedesátým létům dvacátého století. Václav Černý byl už před válkou považován pro svou erudici, intelekt a význam osobnosti za legitimního nástupce F.X.Šaldy, jeho Kritický měsíčník svébytně navazoval na Šaldův zápisník.

Václav Černý foto: ČTK

Podobně jako Šaldovi, i v Černého podání přerostla literární kritika v obecný způsob kritického nazírání na svět.

Nahlédněte do magazínu Sladká šedesátá

Narodil se 26. března 1905 v Jizbicích u Náchoda. Vystudoval reálné gymnázium v Náchodě, poté lyceum ve francouzském Dijonu (kde krátce před ním studoval i Jiří Voskovec) a nakonec obor čeština-francoutzština na univerzitě v Praze.

Nejprve působil jako docent srovnávacích literatur a literární vědy v Ženevě, od roku 1936 je docentem Univerzity Karlovy a od roku 1938 mimořádným profesorem Masarykovy univerzity v Brně. Za okupace se Černý brzy zapojil do protinacistického odboje, na konci války byl zatčen a vězněn na Pankráci.

101: Sladká šedesátá…

Velmi rychle se dostal do konfliktu i s nastupující komunistickou mocí. Svými kritickými postoji k novému režimu se netajil, a v roce 1953 skončil znovu na čas ve vězení.
Zákaz publikovat byl prolomen až v polovině šedesátých let. Na sklonku tohoto desetiletí tak Václav Černý uveřejnil své zásadní práce Studie a eseje z moderní světové literatury (1969) a Studie ze starší světové literatury (1969) a také knihu o literární kritice Co je kritika, co není a k čemu je na světě (1968). V roce 1968 mohl také začít znovu přednášet.

V roce 1970 profesorské místo opět ztratil a zákaz publikovat byl přirozeně obnoven. Navzdory pokročilému věku se Václav Černý připojil k signatářům Charty 77.
Zemřel v Praze, v roce 1987.

O literatuře a intelektuálním podhoubí šedesátých let se dočtete ve speciálu Lidových novin Sladká šedesátá.

Nesehnali jste speciál Lidových novin ve své trafice?

Objednejte si Sladká šedesátá do své schránky. Pošlete SMS ve tvaru LN SSLB jmeno prijmeni ulice cislo město psc (vzor: LN SSLB jan novak jindrisska 16 praha 1 11000) na číslo 902 11 a my vám jej doručíme.

Cena odeslané SMS podle běžného tarifu vašeho operátora, konečná cena za speciál je hrazena příchozí zpoplatněnou SMS ve výši 75 Kč vč. DPH. Službu technicky provozuje ATS, infolinka 776 999 199 (po-pá, 9.00–16.00), www.platmobilem.cz.

Všechny speciály 101 Lidových novin zakoupíte také v Servis centru - MAFRASHOP, Karla Engliše 11, 150 00 Praha 5, otevírací doba po-pá 9-18 hod., tel.: 225 063 111

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat