Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Slavné české pekárně v americké Iowě hrozí zánik. Drtí ji vysoká pojistka, lidé se skládají na záchranu

Ekonomika

  5:00
Přežila hospodářskou krizi i ničivé povodně, teď ji ale paradoxně potápí pojištění proti záplavám. Řeč je o proslulé pekárně Sykora v české čtvrti stotřicetitisícového amerického města Cedar Rapids. Jejímu majiteli Johnu Rocarkovi dramaticky zdražuje protipovodňové pojištění a on se obává, že placení rostoucí částky už neutáhne a bude muset zavřít. Pomocí crowdfundingu dokonce začal vybírat peníze na zřízení pokoje k pronájmu.

Pekárnu Sykora v roce 1995 navštívil i americký prezident Bill Clinton (vlevo). foto: Sykora Bakery

„Budu platit téměř deset tisíc dolarů ročně na protipovodňové pojištění. Prodáváme koláče za dva dva dolary. Bude to těžké,“ citoval Johna Rocarka web regionální televize TV-9.

Navzdory budovaným protipovodňovým zábranám pojišťovna Rocarka před několika měsíci informovala, že mu v příštích letech zvýší pojistku každým rokem o 25 procent. Nyní platí 4723 dolarů, v roce 2022 by to mělo tedy být 9400 dolarů ročně (téměř 213 tisíc korun).

John Rocarek stojí před svoji pekárnou v České vesnici v americkém městě Cedar...
Pekárna Sykora v americkém městě Cedar Rapids po ničivých povodních v roce 2008.

„Lidé tu o většině restaurací a pekáren říkají, že je štěstí, pokud zůstanou otevřené tři roky. My jsme tady od roku 1903,“ dodal Rocarek, který stylový dřevěný dům s pekárnou koupil spolu se svoji ženou Sue v roce 2001. Na nabílených bočních stěnách domu jsou anglicky psané štíty Sykora Bakery, na výlohách jsou však české nápisy Sykora pekárna.

V Americe mi nejvíce chybí patka chleba a rohlík s paštikou, říká Češka

Provozovna nabízí klasické české pečivo i tradiční jídla české a slovenské kuchyně. „Děláme tu housky, rohlíky, bábovky a spoustu dalších českých věcí,“ vypočítává Rocarek v reportáži televize KWWL, přičemž názvy houska, rohlík a bábovka vyslovuje česky.

Podle něj existuje důvod, proč v okolí není mnoho pekáren. „Nejsou v tom žádné peníze,“ uvedl majitel, který původně pracoval ve finančnictví a k jeho současnému podnikání jej zlákala česká historie. Líbí se mu recepty a vybavení, které přežily desetiletí a udržují uvnitř Sykory tradice naživu.

Koláče přitahují davy

Pečivo za dva dolary nepřináší potřebný kapitál, nicméně na nezájem si pekárna nemůže stěžovat. V televizních záběrech je plná spokojených zákazníků. Podle reportáže sladká vůně koláčů přitahuje davy během letních měsíců, lidé přijíždějí dokonce i z jiných amerických států.

Rocarkuv podnik patří mezi symboly Czech Village neboli České vesnice, což je čtvrť v Cedar Rapids ve státě Iowa. Město s bohatou historií přistěhovalectví Čechů a Slováků, v němž se stále tisíce lidí hlásí k českému původu, v červnu 2008 zasáhla ničivá pětisetletá povodeň. Pekárnu zatopilo 2,5 metru vody, což ji na 10 měsíců vyřadilo z provozu. Naštěstí se místní lidé semkli. Podle Rocarka přes tři stovky dobrovolníků pomáhalo s opravami, aby provozovna mohla zase otevřít.

Američanka, či Češka? Brečím při ‚Kde domov můj,‘ tvrdí legendární Navrátilová

Vylitá řeka Cedar mimo jiné vážně poničila také nedaleké České a Slovenské národní muzeum. Celá budova muzea pak tři roky po povodni byla po vzoru kostela v severočeském Mostě na kolech přesunuta o 150 metrů dál mimo záplavovou zónu. Povodně ohrožovaly město i v září 2016.

Vraťme se ale k pekárně, slavnostního otevření po záplavách se v roce 2009 účastnili i tehdejší guvernér státu Iowa Chet Culver a starostka Cedar Rapids Kay Halloranová. Mimochodem, pokud jde o známé osobnosti, Sykoru v roce 1995 navštívil i americký prezident Bill Clinton. Tehdy se otvírala nová budova muzea.

Osud ikonického podniku není místní komunitě lhostejný ani teď. Učitel Jonathan Mitchell založil na portálu GoFundMe crowdfundingovou kampaň a snaží se přes ni vybrat 20 tisíc dolarů (kolem 447 tisíc korun) na předělání horního patra na ubytování k pronájmu. Mitchell i Rocarek věří, že peníze z pronájmu pomůžou pokrýt pojištění. „Nechci, aby se to tu zavřelo, místo musí zůstat otevřené,“ cituje TV-9 učitele historie Mitchella, který do pekárny vodí v rámci výuky i své studenty.

Český poklad

Za první dva týdny poslalo přes 60 lidí celkem bezmála 2600 dolarů. Lidé také píší povzbudivé a někdy až dojemné vzkazy: „Historická dominanta a nejlepší koláče,“ uvedla Tiffany Bathrick. „Tolik vzpomínek s babičkou a dědou (slova „babi“ a „deda“ napsala fanynka česky)! Doufám, že tuto úžasnou pekárnu zachováte, dokud si tam moji rodiče nepřivedou vnoučata,“ napsala Nicole Schroeder. A v podobném duchu jsou i desítky dalších příspěvků: „Potřebujeme udržet pekárnu Sykora otevřenou“, „miluji koláče“, „zachovat tento český poklad!“.

Pekárnu v roce 1903 otevřel Charles Kosek se svoji ženou Annou. Později se manželé odstěhovali a provoz včetně domu koupili v roce 1927 Joseph a Clara Sykorovi. Od té doby má pekárna svůj současný název. Později ji vedli potomci Sykorových, pak manželé Jandovi a v roce 2001 ji koupili současní majitelé.

Počátky českého osídlení v Cedar Rapids se datují do poloviny 19. století, začátkem minulého století byla třetina obyvatel z Čech. Dnes má české předky zhruba desetina lidí, hrdě se hlásí ke svému původu, ale česky většinou neumějí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!