Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Drtinová kritizuje audit v ČT: Za šest hodin cenzuru neodhalí

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Sotva stihnou auditoři prohlédnout reportáže, už by měli vynášet soudy. Navíc bez spojení s redaktory České televize a v kontaktu pouze s generálním ředitelem. Především to vadí moderátorce Daniele Drtinové na práci komise, kterou ve středu představilo vedení televize. Komise pěti expertů má rozsoudit, zda je v ČT cenzura.

Daniela Drtinová foto: MAFRA - Michal Sváček

Lidovky.cz: Co říkáte na současnou podobu auditu?
Celou dobu nám šlo o to, aby komise provedla hloubkový audit a mluvila s jednotlivými redaktory. Aby kontrola neprobíhala mimo redakci a stylem "od stolu", kam členům přinesou materiály a oni pouze porovnají reportáž s hrubým materiálem. Máme obavu, že přesně to se stalo.

Vše o krizi v ČT přehledně:

Lidovky.cz: Vadí vám tedy to, že komise pouze uvidí reportáže a nebude mluvit s redaktory?
Ano, navíc bude kontrola jednodenní. Za šest hodin se žádná kontrola nedá udělat. Ověřovali jsme si, že audit je plánovaný na jeden den od 12 do 18 hodin. Za tu dobu se auditoři maximálně stihnou podívat na reportáže.

Lidovky.cz: Myslíte si, že sledováním reportáží se možná manipulace ve zpravodajství nedá zjistit?
O to nám ale vůbec nešlo. Ty informace se nakonec vždy dostaly ven. Třeba díky Událostem komentářům a dalším pořadům, které odvysílalo vše v souladu s tím, jak se to opravdu dělo. Důležité je, jak to funguje v "šedé zóně". Jestli zpravodajství ovlivňuje nějaký manažer, s jakým zadáním a jakou k tomu má motivaci. To porovnáním výstupů auditoři nezjistí.

Stanovisko ke komisi

Signatáři stížnosti Radě v čele s Danielou Drtinovou a Adamem Komersem sepsali nesouhlasné stanovisko s návrhem auditu. Předat ho chtějí nejdříve generálnímu řediteli Dvořákovi. "Za podnět "24" pošleme panu generálnímu řediteli oficiální dopis s našimi námitkami a věříme, že svůj přístup ještě přehodnotí," vzkázali.

Lidovky.cz: Budete s komisí v kontaktu i vy?
Materiály auditorům dodá generální ředitel. Včetně svědectví, která ilustrují vznik reportáží. My bychom měli dodávat podněty prostřednictvím generálního ředitele nebo manažera kanceláře Víta Koláře. Musíme se proti tomu ohradit, protože to jde zcela proti smyslu té věci.

Lidovky.cz: Jaké jsou vaše požadavky na práci komise?
Od začátku zdůrazňujeme, že by to měla být hloubková analýza a auditoři by měli si promluvit s jednotlivými redaktory. Jen tak zjistí, co se v nitru redakce děje. Podněty by neměly procházet kanceláří generálního ředitele, už s ohledem na náš požadavek diskrétnosti. Lidé se bojí, že přijdou o práci. Pokud bude zaručena diskrétnost, auditoři se dozví, co se v redakci opravdu děje.

Lidovky.cz: Někteří členové Rady žádají, aby byla odtajněna jména redaktorů, kteří sepsali stížnost. Zvažujete to?
V tuhle chvíli určitě ne. Předseda Rady Milan Uhde všechny jména zná, já také a s Adamem Komersem jsme se k podnětu přihlásili. V tuhle chvíli je rozhodně nebudeme zveřejňovat. V čase úspor se obáváme toho, aby ti lidé nepřišli o práci.

Lidovky.cz: Petr Dvořák s vámi o složení komise mluvil?
Ne, žádné informace jsme dopředu neměli. Včera celé redakci přišel e-mail s nadiktovanými jmény člen členů komise. Poslali jsme v pátek Petru Dvořákovi několik doplňujících otázek k auditu, ale odpověď jsme ještě nedostali.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat