Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slováci začali stavět dálnici, která zrychlí cesty do Česka a Polska

Ekonomika

  15:45
ČADCA - Na severu Slovenska dnes začala výstavba zhruba šest kilometrů dlouhého úseku dálnice D3, který po dokončení zrychlí jízdu do České republiky a Polska. Zakázku získalo konsorcium tří firem, jehož součástí je také společnost Hochtief CZ.

Součástí slovenské dálnice D3 má být nejvyšší most ve střední Evropě. foto: ČTK

Nevládní slovenský institut INEKO dříve upozornil, že projekt je patrně předražený, byť vítězné konsorcium předložilo v tendru nabídku s nejnižší cenou 239,1 milionu eur, což je v přepočtu zhruba 6,45 miliardy korun.

Konsorcium pod vedením společnosti Strabag postaví 5,67 kilometru dálnice u města Čadca. Součástí projektu v náročném terénu je výstavba devatenácti mostů. Práce by měly být hotovy do čtyř let.

ČTĚTE TAKÉ:

„Lidé žijící v Čadci a okolí jsou dlouhodobě vystaveni provozu velkého počtu aut, které jim komplikují život. Tato silnice propojí velmi perspektivní regiony Polska, Česka a Slovenska a přinese lepší dopravní spojení v rámci Evropy. Proto ji můžeme postavit s přispěním evropských zdrojů,“ řekl slovenský ministr dopravy Arpád Érsek.

Institut INEKO loni upozornil, že kilometr zmiňovaného úseku dálnice D3 přijde na více než 42 milionů eur (1,1 miliardy korun) a že nabídky stavebních firem v tendru se lišily jen minimálně. Podle institutu to je vyšší cena, než v jiných zemích stojí výstavba běžných i náročných tunelových úseků dálnic.

Jen malá část D3

Tendr na výstavbu úseku D3 vypsal slovenský správce dálnic NDS za předchozí vlády v roce 2015 a téměř současně s dalšími dvěma soutěžemi na postavení jiných úseků dálnic.

Érsek dříve uvedl, že vůči výsledku tendru se nikdo neodvolal a že bez podpisu kontraktu ohledně úseku dálnice D3 by Slovensko přišlo o peníze z unijního programu CEF, které nelze přesunout na jiné projekty.

Z plánované dálnice D3, která povede od Žiliny po hraniční přechod Skalité/Zwardoń s Polskem, je z celkové délky téměř 60 kilometrů hotova jen malá část. Některé další úseky jsou ve výstavbě. Na dálnici D3 se v budoucnu napojí připravovaná rychlostní silnice do Česka.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....