Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slovenská ekonomika je čtrnáctá nejhorší, Slováky čeká finanční ‚utrpení‘

Ekonomika

  15:35
Slovenská ekonomika je podle indexu „utrpení“ agentury Bloomberg čtrnáctá nejhorší na světě. Slováky bude podle odhadu agentury v roce 2015 trápit kombinace nezaměstnanosti a rostoucích cen. Téměř polovinu zemí na seznamu tvoří státy Evropy.

Jedním z kandidátů je i stávající slovenský premiér Robert Fico. Ten měl za to, že Vladimír Mečiar byl prezidentem. foto: Lidové noviny

Nejen objemem zahraničního obchodu nebo velikostí HDP se dá měřit ekonomický výkon země. Agentura Bloomberg sestavuje každoročně žebříček patnácti zemí, jejíž obyvatelé budou nejvíce ekonomicky „trpět“. Utrpení agentura počítá jako kombinaci nezaměstnanosti a zvyšování spotřebitelských cen kvůli inflaci. Žebříček sestavuje z 51 zemí světa.

Index zemí podle ekonomického „utrpení“ jejich občanů. Zdroj: Bloomberg.com

Fico je největší korupčník na Slovensku, obhájím to i u soudu, říká Jančura

V roce 2015 zažijí nejvíce mizérie obyvatelé Venezuely, více než dvakrát tolik co obyvatelé druhé země v pořadí, Argentiny. Venezuela má sice největší ropné zásoby na světě, ale nedostává se jí základních potřeb jako je toaletní papír nebo oblečení. Její soused, stát Trinidad & Tobago jí dokonce nabídl směnný obchod ropy za toaletní papír.

Do žebříčku se překvapivě dostalo také Slovensko, a to na čtrnácté pozici. Slovenská vláda už minulý rok varovala před pomalejším růstem, za který může krize na Ukrajině. Nezaměstnanost se na Slovensku v současnosti pohybuje okolo dvanácti procent. Pro srovnání: v Česku je to okolo sedmi procent. Česká ekonomika dopadla v hodnocení o 17 míst lépe.

Na indexu ekonomického utrpení si Česko vede lépe než Slovensko. Zdroj: Bloomberg.com

Špatná situace je také v mnoha evropských zemích. Čtvrtá v žebříčku figuruje válkou zničená Ukrajina, hned za ní je Řecko a Španělsko a v žebříčku se objevily i Chorvatsko, Portugalsko a Itálie. Naopak nejméně budou trpět obyvatelé Německa, Malajsie nebo Islandu.

Index nejmenšího utrpení podle Bloombergu. Zdroj: Bloomberg.com

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat