Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Slovenské Piano? Vydavatelům přineslo jen zlomek z příjmů z reklamy

Internetová média (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internetová média (ilustrační) | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Slovenská média zinkasovala ze systému zpoplatnění internetového obsahu Piano za tři roky jeho fungování částku, která odpovídá jen zlomku příjmů vydavatelů z otištěné reklamy. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila společnost Piano Media. Piano má přes 20 000 stálých zákazníků.

Od spuštění projektu na jaře roku 2011 Piano vybralo na předplatném 1,1 milionu eur (30 milionů korun), tedy v průměru zhruba 30 600 eur (840 000 Kč) měsíčně. Z inkasované částky média dostala 771 520 eur (21,2 milionu korun). Podle pravidel Piana si provozovatel systému ponechá 30 procent předplatného, zbytek si rozdělí zapojené portály.

ČTĚTE TAKÉ:

Zisk z projektu Piano představuje pro vydavatele slovenského tisku jen malou část příjmů. Podle údajů agentury TNS Slovakia hodnota otištěné reklamy v novinách bez zohlednění případných slev a bonusů loni dosáhla 83,5 milionu eur.

Prezidentské volby trhly rekord

Provozovatel systému Piano uvedl, že za uplynulé tři roky zaznamenal dohromady více než 51 600 zákazníků. Hranici 20 000 aktivních uživatelů překonalo Piano na pětimilionovém Slovensku letos v březnu, kdy se v zemi konaly prezidentské volby. Například měsíční předplatné pro všechny portály zapojené do Piana přijde na 3,90 eura.

Vydavatelé se do systému Piano původně zapojili v očekávání, že získají nový zdroj financování, protože příjmy z inzerce na webu médiím na zvyšování kvality obsahu prý nepostačovaly.

Vystoupení ze systému

V uplynulých měsících několik slovenských medií z Piana ovšem vystoupilo. Tento krok média vesměs odůvodnila tím, že výnos ze společného předplatného za přístup k zpoplatněnému obsahu internetových portálů představoval jen malou část jejich příjmů a že Piano tlumilo návštěvnost internetových stránek.

List Hospodárske noviny minulý týden rozběhl vlastní systém zpoplatnění části internetového obsahu. Deník Pravda po vystoupení z Piana zase celý svůj obsah na svém portálu zpřístupnil bezplatně.

Piano kromě Slovenska provozuje národní systémy ve Slovinsku a Polsku a také několik individuálních řešení, jako například placení elektronického předplatného pro čtenáře amerického časopisu Newsweek.

,

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Expert iDNES Premium Reichel vzpomíná na Říhu. A radí: Ukažme Rusům sílu!

Robert Reichel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vůdce zlaté generace českého hokeje Robert Reichel bude v pravidelných komentářích pro iDNES Premium hodnotit...