Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slovenské televize odmítly vysílat spoty k referendu křesťanských aktivistů

Slovensko

  6:15
Bratislava - Celostátní slovenské televize odmítly vysílat spoty křesťanských aktivistů, kteří podporují nadcházející referendum o ochraně tradiční rodiny a o zákazu adopcí dětí osobami stejného pohlaví. Nevládní organizace Aliance za rodinu, která loni sbírala podpisy pod petici za vypsání plebiscitu, tento postup označila za diskriminační a oznámila, že podá žalobu.

Referendum (ilustrační fotografie). foto: Reuters

„Domníváme se, že jde o omezení svobody slova a vylučování názoru jedné strany. V této otázce bude muset rozhodnout soud,“ řekl novinářům mluvčí Aliance za rodinu Anton Chromík. Nepředpokládá ale, že by soud vynesl verdikt už do začátku února, kdy se referendum uskuteční.

Spot na podporu referenda se mezitím objevil na internetu. Vystupuje v něm dítě, které přišli vyzvednout adoptivní rodiče - dva muži, jež se drží za ruce. Malý chlapec se ptá, kde je máma.

Zachovat objektivitu

Slovenské zákony nepřikazují televizním stanicím vysílat v kampani před referendem reklamní spoty. Nejsledovanější televize Markíza svůj odmítavý postoj k propagaci lidového hlasování zdůvodnila tím, že v reklamních příspěvcích nedá prostor podporovatelům ani odpůrcům referenda. Spoty nevládní organizace nehodlá vysílat ani další soukromá televize Joj, jakož i veřejnoprávní rozhlas a televize (RTVS).

Chromík upozornil, že před referendem o vstupu Slovenska do Evropské unie, jejímž členem se země stala v roce 2004, kampaň v mediích byla. Nevládní organizace chce podáním zmiňované žaloby zabránit tomu, aby se nynější situace s odmítáním spotů opakovala v budoucnosti. „Když se to stalo nám, za rok se to může stát někomu jinému. Toto by se v demokracii stávat nemělo,“ doplnil další představitel Aliance za rodinu Peter Kremský.

V plebiscitu budou obyvatelé pětimilionového Slovenska rozhodovat, zda má být párům nebo skupinám osob stejného pohlaví umožněna adopce a následná výchova dětí. Vyjádří se i k návrhu, aby se manželstvím nemohlo nazývat žádné jiné soužití osob kromě svazku jednoho muže a jedné ženy. Třetí otázka se týká toho, aby školy nemohly vyžadovat účast žáků na vyučování v oblasti sexuální výchovy nebo eutanazie.

Pro platnost celostátního hlasování se na Slovensku vyžaduje účast nadpoloviční většiny občanů. Právě na této podmínce ztroskotalo až na jednu výjimku, a to zmiňovaném referendu o vstupu do EU, všech dalších šest lidových hlasování v novodobé historii Slovenska.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...