Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cyril a Metoděj budou mít svatozář, vzkázalo Slovensko EU

Slovensko-cest

  18:39
BRATISLAVA - Bankovní rada Slovenské národní banky pod tlakem veřejnosti rozhodla, že na dvoueurové minci budou mít Cyril a Metoděj svatozář. Došlo tak ke změně původního rozhodnutí, že Slovensko dodrží náboženskou neutralitu EU a přepracuje návrh mince.

Euro mince ilustrace foto: Shutterstock

Slovensko má minci vyrazit k 1150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů na Velkou Moravu a jako připomínku významného momentu historie ji chce pustit do oběhu.

Proti rozhodnutí odstranit na doporučení evropských institucí z mince kříž a svatozáře se na Slovensku strhla vlna společenského odporu. Bankovní rada SNB schválila tedy původní design dvoueurové mince i s rizikem, že Řecko a Francie podobu mince kvůli náboženským symbolům v schvalovacím procesu odmítnou pro používání v eurozóně. Podle europoslankyně Anny Záborské právě tyto dva státy s návrhem nesouhlasily.

návrh mince - archiv NBS

Cyril a Metoděj jako misionáři z Byzance přišli na Velkou Moravu na pozvání knížete Rostislava v roce 863. Velká Morava tehdy zahrnovala i území Slovenska. Bratři přeložili biblické a liturgické texty do řeči srozumitelné obyvatelům oblasti, upravili pro slovanskou řeč písmo a včlenili evangelium do místní kultury.

Autoři: ,

Byt 3+1 Baarova ul., Hradec Králové
Byt 3+1 Baarova ul., Hradec Králové

Baarova, Hradec Králové - Pražské Předměstí
13 000 Kč/měsíc