Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Další evropské státy zakazují ukrajinské obilí, Česko stopku nechystá

ilustrační snímek foto: Policie ČR

Zákazy dovozu obilí z Ukrajiny, které zavedly v posledních dnech Polsko, Maďarsko a Slovensko, jsou podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly v rozporu s podmínkami jednotného trhu Evropské unie i Světové obchodní organizace (WTO). Česko tak zákaz dovozu obilí a dalších zemědělských komodit z Ukrajiny prozatím nechystá.
  16:02aktualizováno  18:14

„Vzhledem k tomu, že jsme už vyčerpali naše kompetenční možnosti k ochraně našeho zemědělského trhu před dumpingovými cenami, potřebujeme pomoc ostatních resortů. Oceňuji aktivitu pana premiéra, který svolal pracovní skupinu,“ uvedl slovenský ministr zemědělství Samuel Vlčan.

Slovenské ministerstvo zemědělství uvedlo, že navrhlo zakázat dovoz 11 různých zemědělských produktů a potravin na Slovensko z Ukrajiny; kromě obilnin také například ovoce a zeleniny, dále sušených krmiv, cukru, chmele, vín, medu a včelích produktů.

Zákaz na Slovensku tamní úřady odůvodňují také ochranou zdraví spotřebitelů. V části obilí dovezeného z Ukrajiny totiž testy potvrdily výskyt pesticidu, který není v EU povolen. Slovensko proto už před zastavením dovozu zakázalo zpracovávání již naskladněného ukrajinského obilí.

„V průběhu víkendu jsem téma dovozů zemědělských komodit z Ukrajiny řešil přímo s (evropským) komisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským. Ptal jsem se ho, jaká bude reakce Evropské komise na oznámený zákaz dovozu ze strany Polska a Maďarska. Jednoznačně mi potvrdil, že podobná jednostranná opatření jsou nepřijatelná,“ sdělil Nekula. Téma dovozu z Ukrajiny bude zařazeno na jednání ministrů zemědělství EU 25. dubna.

Česko stopku nechystá

Premiér Petr Fiala (ODS) novinářům v Manile při své cestě po Asii řekl, že v Česku není problém tak intenzivní, protože obilí končí v zemích, které mají hranici s Ukrajinou.

„Tyto státy se rozhodly přijmout opatření mimo jiné proto, že u nich to významně snižuje ceny a způsobuje to konkurenci jejich zemědělcům,“ uvedl. V Česku taková situace zatím nenastala. „My děláme naopak kroky k tomu, abychom snížili ceny potravin a dosáhli lepších cenových podmínek pro naše občany,“ dodal.

Mají mít státy právo chránit svůj trh před ukrajinskými produkty?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 24. dubna 2023. Anketa je uzavřena.

ano3190
ne149

Česko kvůli možnému výskytu pesticidů zpřísnilo kontroly tranzitu zemědělských komodit. Testy zatím neodhalily žádný závadný vzorek, uvedlo dnes ministerstvo zemědělství. „Ochrana zdraví českých občanů je pro mě absolutní priorita, proto v intenzivních kontrolách budeme nadále pokračovat a v případě pozitivního nálezu budeme likvidovat celé zásilky,“ sdělil ministr Nekula.

22. července 2022

Minulý týden Slovensko zakázalo zpracovávat už naskladněné ukrajinské obilí, toto zboží a z něj vyrobená mouka nesmí ani na trh. Učinilo tak poté, co v dovezeném ukrajinském obilí testy potvrdily výskyt pesticidu, který podle ministerstva zemědělství není v EU povolen a který má negativní vliv na lidské zdraví.

Evropská komise o víkendu v reakci na rozhodnutí Polska a Maďarska zakázat dovoz některých zemědělských produktů z Ukrajiny uvedla, že jednostranné kroky týkající se obchodu podnikané jednotlivými členskými státy Evropské unie jsou nepřijatelné. Velvyslanci členských států rozhodnutí tento týden projednají na unijní úrovni.

„Je důležité zdůraznit, že obchodní politika je výhradní pravomocí Evropské unie a jednostranné kroky jsou nepřijatelné,“ řekla novinářům mluvčí unijní exekutivy Miriam Garcíaová. Doplnila, že i v „těžkých časech“ je potřeba všechny akce týkající se obchodu a jednotného trhu EU řešit koordinovaně.

Levná ukrajinská pšenice se dostala na trhy středoevropských zemí, když Kyjev začal při vývozu obilí využívat alternativní trasy po blokádě svých černomořských přístavů v souvislosti s ruskou invazí z konce loňského února. Ukrajina je jedním z největších světových vývozců obilí.

S ostatními unijními ministry zemědělství a Evropskou komisí chce podobu fungování koridorů solidarity, tzv. Solidarity Lanes, Nekula řešit. Slovenský ministr zemědělství Samuel Vlčan v pátek řekl novinářům, že šest zemí EU včetně Česka také žádá vytvoření evropského nástroje na výkup ukrajinského obilí či zavedení celních kvót.

České ministerstvo zemědělství to však v pondělí popřelo. „Naopak z naší strany zaznělo, že návrhy ostatních členských států si prostudujeme a je pro nás zásadní, aby všechna opatření splňovala podmínky jednotného trhu EU, pravidla WTO a mezinárodní závazky,“ sdělil mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.