Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smír v kauze zničených kabelů v Blance. Praha si plácla s ČKD

Ekonomika

  13:16
PRAHA - Pražští politici se dohodli s ČKD Praha DIZ na řešení problému se zničenými kabely v tunelu Blanka. Firma vadné kusy vymění, vystaví městu faktury a jeho zástupci se rozhodnou, zda je proplatí.

Primátorka Adriana Krnáčová. foto: Reprofoto

Pokud pražští radní nároky technologů z ČKD neuznají, začne o sporné peníze arbitráž. Podepsané memorandum tak de facto urychlí dokončení tunelového komplexu.

Na sporu samotném o to, kdo by měl za vodou zničenou kabeláž zaplatit, však tato dohoda noc nemění. Její podpis v úterý potvrdil náměstek primátorky Petr Dolínek z ČSSD. 

VÍCE O BLANCE:

Jak dlouho práce potrvají a kdy se tunel otevře, náměstek neřekl. Na středečním kontrolním dnu by se podle Petra Dolínka měli všichni dodavatelé domluvit na dalším postupu.

Firma ČKD se zatím k dohodě vyjádřila jen velmi stručně. „Ohledně memoranda případně další informace zveřejníme až po středečním kontrolním dnu,“ vzkázal mluvčí Karel Samec.

Debata plná „debilů“

Vzrušená debata plná negativních emocí se vede hlavně kolem toho, kdo nese vinu za vlhké prostředí v tunelu a kdo výměnu vodou poničených kabelů zaplatí. Firmy a vedení města si prostřednictvím médií v uplynulých týdnech vyměnily řadu nelichotivých vzkazů. 

Primátorka Adriana Krnáčová (za ANO) nedávno označila dodavatele za „debily“.

Podle některých informací by výměna kabelů, kvůli níž se znovu odsunul termín otevření tunelu, mohla vyjít na stovky milionů až na miliardu korun. Přesnou částku ale zatím nikdo neuvedl. Podle ČKD Praha DIZ potrvají práce osm měsíců.

Tunelový komplex, který měl řidičům sloužit už před čtyřmi lety, vyšel zatím na 37 miliard korun. Stavbu zahájila radnice, kterou tehdy vedl primátor Pavel Bém (ODS). Od té doby se práce prodražily minimálně o šest miliard korun.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat