Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sněhu bylo dost, ale lidé ujeli do Alp, bědují vlekaři

Ekonomika

  10:22
PRAHA - Lyžařská sezona uplynulým víkendem na většině českých hor prakticky skončila. A přestože počasí po celou zimu lyžování docela přálo, domácí vlekaři zplakali nad výdělkem. Čeští milovníci lyžování se totiž naučili cestovat do Alp a tuzemské hory jim vůbec nechybí.

Vlekaři opět naříkají. foto: Alexandra MlejnkováČTK

Největší pokles návštěvnosti za uplynulou zimu hlásí především menší střediska na Moravě. Skiareálu Pustevny v Beskydech se oproti loňsku až o třetinu propadla návštěvnost, a tím úměrně i tržby. Dvacetiprocentní propad zaznamenal jesenický Karlov.

První odhady
letošních tržeb

* Špindlerův Mlýn -8 procent
* Špičák (Šumava) -15 procent
* Karlov (Jeseníky) -20 procent
* Pustevny (Beskydy) -30 procent
Procenta znázorňují meziroční
srovnání

Ovšem o moc lépe si nevedly ani velké areály v Čechách jako krkonošský Špindlerův Mlýn nebo šumavský Špičák. A v jejich případě nejde jen o letošní sezonu. "Celkově jsme v posledních pěti letech zaznamenali pokles návštěvnosti," bilancuje Martina Čermáková ze Skiareálu Špindlerův Mlýn.

"Markantnější je hlavně pokles počtu jízd jednotlivých klientů. To znamená, že ten samý návštěvník toho nalyžuje během dne méně než v minulosti," dodává.

Češi absolvovali v této sezoně podle statistik přibližně 1,5 milionu zimních dovolených. Z toho je jen necelý milion zimních dovolených v tuzemsku a zbytek v zahraničí. Zatímco o tuzemské lyžování zájem klesá, poptávka po zahraničních zimních pobytech utěšeně roste - letos průměrně o 10 procent.

Čechy v Alpách potřebují:

V předchozích dvou letech lidé více šetřili, a proto dávali přednost levnějším tuzemským pobytům. Letos už si rádi připlatili za kvalitnější služby.

Na Alpy nemáme
A českým provozovatelům se to moc nelíbí. "Neustále nás srovnávají s Alpami, jenomže u nás nikdy podmínky jako v Alpách nebudou kvůli nadmořské výšce," říká Renata Žalská, mluvčí společnosti Spartak Rokytnice, která provozuje krkonošské skiareály Horní Domky a Studenov.

Grafika: klikněte pro zvětšení
Grafika - Češi a lyže

Podle odborníků však nejde jen o přírodní podmínky. O návštěvníky hor je v zahraničí lépe postaráno i z hlediska celkového standardu služeb. Nabízejí lepší zázemí pro volnočasové aktivity po skončení lyžování, a to i pro děti.

Někde až 60 % Čechů
Podle průzkumu společnosti Mag Consulting tvořili Češi v německých nebo rakouských zimních střediscích v některých případech až 60 procent lyžařů. Rostoucí zájem ze strany českých lyžařů lze přičíst jednak ceně, která je mnohdy srovnatelná s cenou v domácích střediscích, a také kvalitě poskytovaných služeb, která je na daleko vyšší úrovni než v České republice.

"Turisté za ceny podobné a často i výrazně nižší než v Čechách dostanou desetinásobně delší sjezdovky, a navíc bez otravného čekání na lanovky," shrnuje Hana Valentová z cestovní kanceláře Nev-Dama, která je největším prodejcem lyžařských zájezdů v Česku.

Letos navíc hrála pro lyžování v zahraničí také silnější koruna, díky které byly ceny skipasů i ubytování v Alpách pro Čechy dostupnější než loni. Cestovní kanceláře hovoří až o desetiprocentním nárůstu prodejů lyžařských zájezdů proti loňské sezoně.

"V letošním roce jsme zaznamenali zhruba o osm procent zvýšený zájem o lyžařské dovolené," uvedla Kateřina Komedová z cestovní agentury Zájezdy. cz a dodává, že se sice prodalo více zájezdů než v loňském roce, avšak průměrná cena byla díky posilující koruně vůči euru nižší.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat