Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sněmovna neprojednala návrh ODS na roční odklad hlášení u DPH

EET

  12:00
PRAHA - Opoziční ODS neuspěla s návrhem projednat na úterní mimořádné schůzi Sněmovny svoji předlohu, která odkládá zavedení kontrolního hlášení k dani z přidané hodnoty. Hlášení má začít fungovat již od příštího roku a ODS ho chtěla o rok odložit.
Rozpočet – ilustrační foto.

Rozpočet – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Sněmovna ale hlasy vládní většiny podle očekávání odmítla schválit program schůze, takže schůze se neuskutečnila. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura už ohlásil, že v lednu bude chtít návrh projednat znova. Kontrolní hlášení s účinností od roku 2016 zavedla loňská novela zákona o DPH. Občanští demokraté ho chtějí o rok odložit.

Jde o jeden z nástrojů, od nichž si vláda slibuje omezení daňových úniků. Úřady budou mít přístup k údajům o obchodech mezi plátci a budou moci porovnávat data obou stran. Opatření by mělo podle ministerstva financí pomoci v odhalování zejména organizovaných daňových úniků, například v případech karuselových obchodů.

Vzhledem k tomu, že poslanci neschválili program, mohli předtím s projevy k návrhu programu vystupovat jen řečníci s přednostním právem. Debata před hlasováním o programu trvala hodinu a půl.

Zneužití dat

Představitelé ODS zopakovali svoje výhrady vůči novému opatření. Podle nich je administrativně náročné, podnikatelé na něj nejsou připraveni, sankce za porušení jsou vysoké a automatické a také existuje riziko zneužití získaných dat. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek obvinil ministra financí Andreje Babiše (ANO), že může zneužívat data získaná z kontrolních hlášení ve svůj prospěch a prospěch svojí skupiny Agrofert.

Babiš však argumenty pravice odmítl. Kontrolní hlášení označil za zásadní opatření v boji proti podvodům u daně z přidané hodnoty, jsou podle něho důležitější než elektronická evidence tržeb. Argumentoval i tím, že Sněmovna příslušnou změnu zákona schvalovala už před rokem, takže všichni o ní byli dostatečně informováni. „Po roce jste se probudili,“ vzkázal ODS a TOP 09. „Není pravda, že se zneužijí data, je to lež,“ dodal.

Do Babiše se kvůli kontrolnímu hlášení pustila i levicová opozice. Místopředseda KSČM Jíří Dolejš řekl novinářům, že komunisté se zavedením hlášení principiálně souhlasí, ministerstvo financí ale zákon připravilo špatně. „Ministr financí se chlubí tím, jaké zázraky připravuje, ale žádné zázraky to nejsou, protože nejsou dobře připravené,“ kritizoval Babiše Dolejš. Dodal, že komunisté podpořili program schůze a chtěli o návrhu ODS debatovat. Účinnost zákona se podle Dolejše mohla odložit o kratší dobu, než žádala pravice.

Náměstkyně ministra financí Simona Hornochová řekla, že ministerstvo připravilo novelu zákona o DPH, která obsahuje možnost promíjení pokut. Chce vytvořit prostor pro to, aby firmy měly šanci si na nový systém zvyknout.

Úterý bylo posledním letošním dnem jednání Sněmovny. Poslanci se opět sejdou v pátek 8. ledna, aby pokračovali v debatě nad závěrečným schvalováním elektronické evidence tržeb.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...

Mohlo by vás zajímat