Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Sněmovna odmítla okamžitě zrušit nový nouzový stav, skončí se začátkem účinnosti pandemického zákona

Jednání politických stran o opatřeních proti epidemie covidu-19. Na vzdálenější... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednání politických stran o opatřeních proti epidemie covidu-19. Na vzdálenější... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Sněmovna odmítla zrušit s okamžitou platností nový nouzový stav. Má skončit k účinností tzv. pandemického zákona, nejpozději 27. února, schválila.

Pro okamžité zrušení nouzového stavu vyhlášeného kvůli korovavirové krizi, jak prosazovalo opoziční hnutí SPD, hlasovalo 31 ze 153 přítomných poslanců. Navázání konce stavu nouze na účinnost takzvaného pandemického zákona s omezujícím konkrétním datem prosadila opoziční ODS. Pro návrh zvedlo ruku 126 ze 150 poslanců, podporu získal i mezi zákonodárci vládního hnutí ANO.

Nedělní krok vlády budí pochyby z hlediska ústavnosti, když sněmovna předtím odmítla prodloužit původní nouzový stav. Vláda v neděli schválila nový nouzový stav do neděle 28. února.

V Poslanecké sněmovně opět jednají vládní a opoziční politické strany zejména o...
Zástupci opozičních stran Petr Fiala (ODS), Marian Jurečka (KDU-ČSL), Vlastimil...

Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že kabinet ANO a ČSSD obešel a ignoroval rozhodnutí sněmovny, když před týdnem odmítla dát souhlas s prodloužením původního nouzového stavu. Za účelovou označil argumentaci, že vláda jednala podle žádosti hejtmanů. „Ústava je základní dokument a je povinností sněmovny jej chránit. Vláda nemůže pokračovat v jednání mimo rámec ústavy,“ uvedl.

Rovněž předseda KSČM Vojtěch Filip podotkl, že nemůže přijmout skutečnost, že si kabinet ze sněmovny „udělal dobrý den“. Skutečnost, že menšinová vláda vyhlásila nový nouzový stav, pokládá za její největší selhání od chvíle, kdy se ji komunistická strana rozhodla v dolní komoře tolerovat.

Pochyby, že se kabinet pohyboval v mezích ústavy, vyjádřil šéf poslanců občanských demokratů Zbyněk Stanjura. Očekává však, že Senát by mohl takzvaný pandemický zákon schválit už příští týden. Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice mají zákonem dostat pravomoci k vydávání širších restrikcí proti covidu-19. Výslovně budou moci omezovat například obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné a soukromé akce, a to celostátně nebo regionálně. Nouzový stav k tomu nebude nutný.

Sněmovna schválila návrh zákona v podobě dohodnuté mezi vládou a většinou opozice ve čtvrtek. Předseda Trikolóry Václav Klaus mladší to glosoval slovy, že vznikla „velká lockdownová koalice“.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Home Credit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Home Credit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

Home Credit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...