Pro předlohu hlasovalo 166 ze 179 přítomných poslanců, proti nebyl nikdo.
Původní vládní norma doznala v Senátu změn. Vláda v demisi chtěla zachovat hranici pro malou zakázku na stavební práce na třech milionech korun. Od ledna by se jinak snížila na milion korun. Senátoři hranici proti současnosti zdvojnásobili; šestimilionový limit platil do loňského dubna.
Sněmovna schválila i daňové změny
Poslanci také schválili zákonné opatření Senátu, které mění daňové zákony v souvislosti s účinností nového občanského zákoníku od příštího roku. Kvůli změnám v daních tak mohou například zdražit nové byty až o desítky tisíc korun.
Opatření obsahuje změnu zákona o dani z přidané hodnoty, podle níž se bude platit 21procentní DPH také u pozemků pod novými stavbami. Cena pozemku přitom tvoří až 30 procent ceny nového bytu, třeba u nejmenších garsonek si tak zájemci budou muset připlatit i 80 tisíc korun. Někteří developeři už potvrdili, že kvůli tomu nabízené byty a domy zdraží.
Platby za státní pojištěnce se navýšíSněmovna ve středu večer potvrdila senátní zákonné opatření, které navyšuje platby do zdravotnictví za státní pojištěnce o 4,7 miliardy korun za rok. Norma je účinná od listopadu, rozhodnutím poslanců bude platit i nadále. Podpořilo ji 139 ze 183 přítomných členů dolní komory, 28 bylo proti. |
Jedním ze sledovaných bodů tohoto opatření bylo také zdaňování investičních fondů. Senátoři při schvalování rozhodli, že na rozdíl od záměru vlády dál zachovají dosavadní právní úpravu. Fondy tedy budou dál podléhat pětiprocentní dani.
Ruší se zákon o dědické dani
Opatření také ruší zákon o dani dědické a darovací a tyto daně zařazuje do zákona o daních z příjmů. Opatření ruší i zaměstnanecký paušál 250 korun měsíčně, který měl původně nahradit zrušení daňového zvýhodnění stravenek. Protože poslanci před několika lety při schvalování daňové reformy stravenky zachovali a vložili do zákona zároveň i paušál, navrhlo ministerstvo financí paušál zrušit.
Sněmovna chce novelizaci občanského zákoníkuSněmovna ve středu večer vyzvala budoucí vládu, aby podle zkušeností s novým občanským zákoníkem provedla rozbor a navrhla do konce příštího roku novelizaci jeho sporných pasáží. Poslanci to uvedli v doprovodném usnesení k zákonnému opatření o daňových změnách, které souvisejí s rekodifikací soukromého práva. Občanský zákoník bude účinný od ledna. |
Změny v daňových zákonech je nutné přijmout zejména kvůli sladění s novou terminologií v novém občanském zákoníku, který má vstoupit v účinnost od 1. ledna příštího roku. Premiér v demisi Jiří Rusnok dnes opakovaně varoval, že pokud by se nepodařilo přizpůsobit zákony nové terminologii, mělo by to negativní hospodářské následky. Zejména by výrazně propadlo inkaso příjmů státního rozpočtu, a to možná v řádu až desítek miliard korun.
Opatření schválil Senát v době, kdy byla Sněmovna rozpuštěná. Bez dodatečného souhlasu Sněmovny by neplatilo. Pro schválení opatření hlasovalo 149 poslanců napříč stranami, řada z nich se ale zdržela. Proti nebyl žádný poslanec.