Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Snížení ratingu je ranou pro Sarkozyho

Nicolas Sarkozy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicolas Sarkozy | foto: Reuters

PAŘÍŽ Snížení ratingu, se kterým v pátek přišla tři měsíce před prezidentskými volbami agentura Standard & Poor, vyvolalo ve Francii politický střet vlády a opozice, podle níž o rating přišla politika prezidenta Nicolase Sarkozyho a ne Francie. Tisk zdůrazňuje, že snížení nejvyššího ratingu AAA je především tvrdou politickou ranou pro Sarkozyho.

Riziko recese eurozóny je 40procentní

Podle ratingové agentury Standard & Poor's existuje 40procentní šance, že ekonomika eurozóny se letos ocitne v recesi. Pokud by se tento scénář naplnil, meziroční propad HDP by mohl dosáhnout až 1,5 procenta.

"Riziko recese stoupá a v současnosti jej vidíme okolo 40 procent," řekl analytik S&P Moritz Kraemer. "To by mohlo vést k propadu hospodářství eurozóny o 1,5 procenta," dodal. Případný propad by tak neměl být zdaleka tak velký jako v roce 2009, kdy se HDP zemí platících eurem propadl o čtyři procenta.

Experti upozorňují, že snížení francouzského ratingu bude mít negativní dopad na objem finančních prostředků v záchranném fondu eurozóny (EFSF). To předpokládá i Standard & Poor's, ale konkrétní dopady zveřejní až za několik dní. "Dopad na tyto instituce vyhodnocujeme a náš názor zveřejníme velmi brzy," dodal Kraemer.

Premiér François Fillon prohlásil, že snížení hodnocení bylo očekávané a "nesmí se dramatizovat, ani podceňovat".

"Francie je spolehlivou zemí, v níž mají investoři důvěru. Ratingové agentury jsou užitečnými nástroji, ale nedělají politiku Francie," řekl na tiskové konferenci Fillon. "Toto rozhodnutí je varováním, které se nesmí dramatizovat, ale ani podceňovat...Každý si musí zachovat chladnou hlavu a přijmout svou odpovědnost," uvedl.

Socialistický kandidát na prezidenta François Hollande prohlásil, že o rating přišla Sarkozyho politika, "nikoli Francie". "Hodnocení AAA se stalo pro Nicolase Sarkozyho cílem politiky a dokonce závazkem jeho vlády. Tím zdůvodňoval nejméně dva úsporné plány v posledních čtyřech měsících. Tato bitva byla prohrána a já toho lituji," prohlásil Hollande, který vede v průzkumech před Sarkozym.

Podle redakčního komentáře deníku Le Monde snížení francouzského ratingu "z finančního hlediska není událostí, ale je skutečným politickým šokem".

"Není finanční událostí proto, že pro velké investory, kterým jsou ve skutečnosti tato hodnocení určena, již Francie nepatřila mezi nejspolehlivější evropské země. Paříž platí již dlouhé měsíce víc za půjčky na mezinárodních trzích, než třeba Berlín," uvedl centristický list.

Podle něj nemusí ztráta nejvyššího ratingu znamenat ihned apokalypsu, jak ukazuje příklad USA, které nicméně mají na rozdíl od Francie výhodu dolaru.Stejně tak Francii odsunula do druhé ligy jen jedna ze tří velkých ratingových agentur, dodal list.

ČTĚTE VÍCE:

Podle regionálního deníku Midi libre se postavení Nicolase Sarkozyho opět oslabilo. "Ale také François Hollande musí revidovat svůj program, pokud si chce udržet věrohodnost," napsal list.

Ekonomický list Les Echos píše, že ztráta ratingu je "tvrdým úderem pro francouzskou administrativu, která udělala z jeho udržení absolutní prioritu". Krok S&P podle listu trestá "desetiletí rozpočtové laxnosti a zhoršování ekonomických základů Francie, které se odráží ve zhoršování deficitu zahraničního obchodu".

Podle deníku Libération se opět "ukázalo, že přehnaná moc ratingových agentur se nijak neoslabila". "Je třeba opakovat znovu a znovu, dokud tato demokratická anomálie potrvá: fakt, že ratingové agentury mohou po tolika letech krize a amatérismu prosperovat, že se státy před nimi ještě třesou, namísto, aby je reformovaly a zlomily jejich vliv, se vzpírá chápání i těch nejvyrovnanějších občanů," napsal levicový deník.

,

Nepadla jediná pokuta. Lidé našli fígl, jak obelstít kontroly na zahrádkách

Hygienici začali s kontrolami na zahrádkách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Potvrzení o negativním testu na covid, prosím. To je věta, kterou nyní začíná většina kontrol zahrádek u restaurací. V...

Jak vybrat očkovací centrum? Správná volba může ‚zkrátit‘ frontu i o týdny

Národní očkovací centrum proti covid 19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do plánování dovolených vedle skloubení volna v práci, výběru destinací a propočtu nákladů letos přibývá další...

Sbalit a jedeme! Evropa se otevírá Čechům, podmínky vstupu se však liší

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Letní turistická sezona začne symbolicky v pátek 28. 5. Vyjíždí první „žlutý“ vlak RegioJet do Chorvatska. Z Evropy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!