Před třemi lety se Edward Snowden ve snaze vyhnout se americkým úřadům, ucházel o azyl v Hongkongu. Situaci řešil s čínskými právníky a americkými novináři a před začátkem jednání všem přítomným nařídil, aby dali své chytré telefony do ledničky, napsal The New York Times.
Edward Joseph Snowden
|
Jednalo se o nejsnažší způsob, jak zabránit odposlechům a geolokaci zařízení. Pouhé vypnutí telefonu nestačí, protože pomyslný „velký bratr“ nikdy nespí a telefony mohou odesílat data i v tomto stavu, tvrdí Snowden. Ten je podobně jako Julian Assange jedněmi vnímán jako bojovník za svobodu jednotlivce a druhými jako zrádce a špion, který pošlapal národní zájmy Spojených států a jejich spojenců, šíří paniku a ohrožuje bezpečnost ve světě.
Snowden, který přebývá v Rusku, spojil síly s hackerem Andrew “Bunnie” Chuangem, původně americkým hardwarovým expertem, který v současnosti přebývá v Singapuru. Společně minulý měsíc představili návrh zařízení, které má mít podobný efekt jako zmíněná lednička. Má zabraňovat vysílání signálů, pomocí kterých lze zjistit i pozici zařízení a tedy pozici majitele.
Symposium at the @medialab featuring @snowden, bunnie Huang addresses #hacktivism: https://t.co/ZiEDzZlc3c pic.twitter.com/d3xPk48xPA
— MIT (@MIT) 27. července 2016
Se Snowdenem v posteli. Oscarový dokument o morálce, odvaze i naivitě![]() |
Zařízení se na pohled nemá výrazně lišit od běžných krytů na chytré telefony a autoři mají zatím návrh pro iPhone 6. Skrz místo pro simkartu mají z „krytu“ vést drátky, které se napojí na obvodnou desku zařízení a sledují, co telefon dělá a jaká data vysílá.
Podle Chuangovy vlastní zkušenosti připojení krytu a následné zapojení do „vnitřností“ zařízení je něco, co „bez problému zvládne typický Číňan pracující v servisu pro telefony“.
Přestože zatím nevznikl ani prototyp, Snowden a Chuang jednají s čínskými výrobci, kteří by přístroj začali rádi vyrábět a prodávat, informuje server Wired.com.
Chytré telefony mohou novináře stát život
Snowden dle vlastních slov tímto návrhem nebrojí primárně proti americké Národní bezpečnostní agentuře (NSA), kterou obvinil ze špionáže veřejnosti i politiků, ale chce ochránit novináře. „Dobrý novinář na správném místě může zcela změnit situaci,“ vzkázal Snowden. „Dělá to z nich terče a telefony jsou čím dál víc používány proti nim,“ podotkl.
Ve svém prohlášení naráží na smrt americké novinářky Marie Colvinové, která zemřela v Sýrii během bombardování režimem Bašára Asada. Colvinová psala o civilních obětech, které má mít na svědomí Asadova armáda. Podle Snowdena byl nálet veden úmyslně na místo, na kterém se nacházela, což by bez geolokace jejího telefonu bylo těžké. Syrský prezident Bašár Asad před měsícem řekl, že si Američanka za smrt může sama.
Podle Snowdena geolokace telefonů a nabourávání se do nich je v dnešní době čím dál dostupnější a levnější, což je pro novináře pracující v terénu a zvláště válečné novináře velká hrozba. Sám Snowden už několik let mobilní telefon nepoužívá. „Bezdrátové zařízení jsou můj kryptonit,“ řekl. Evidentně to teď chce změnit.