Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sobotka žádá hlavu šéfa ČEPS Tošovského

Ekonomika

  21:58
PRAHA - Skoro nikdo ji nezná, přitom bez ní by si téměř nikdo v ­České republice neposvítil, a ­kdyby její dráty velmi vysokého elektrického napětí nefungovaly, nastal by tu kolaps.

Premiér Bohuslav Sobotka. foto: MAFRA - Dan Materna

Kromě toho je státní společnost ČEPS, tedy správce přenosové soustavy, gigantem se skoro dvacetimiliardovým obratem a díky obřím volným penězům také předmětem zájmu různých lobbistů. A právě se podle zjištění LN hraje o post jejího vládce, předsedy představenstva Vladimíra Tošovského.

Několik dobře informovaných zdrojů LN nezávisle na sobě potvrdilo, že právě na odvolání Tošovského tlačí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Odejití“ manažera firmy, která ročně krmí státní kasu stamiliony na daních, a­i­tak jí zbývá minimálně miliardový zisk, má provést ministr průmyslu Jan Mládek, pod nějž ČEPS spadá. Jde tak o případnou další změnu ve významných institucích pod jeho kuratelou, o kterou se hraje. Do konce února ve své funkci prakticky jistě skončí předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

„Já o tom nic nevím. Představenstvo jmenuje dozorčí rada a­dozorčí radu akcionář, to znamená ministerstvo průmyslu. Vím jen, že na programu dozorčí rady tento týden takový bod není,“ říká Tošovský.