Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sobotkův důvěrník Švagr soukromě premiérovi: Ťok si hledá alibi kvůli mýtu

Slovensko

  11:00
PRAHA - Velmi rozčilenou zprávu dostal čtyři dny před Vánoci na soukromý e-mail premiér Bohuslav Sobotka. Šéf správy hmotných rezerv a dopravní expert Pavel Švagr se v něm opřel do ministra Dana Ťoka, který šéfům koaličních stran rozeslal údajné „polopravdy a nepravdy“ týkající se mýtného systému v Česku.

Ministr dopravy Dan Ťok. foto:  Petr Topič, MAFRA

Podle všeho jde o díl osobní e-mailové korespondence předsedy vlády, kterou zveřejnil rasistický server White Media. Dotýká se bolestného tématu současného kabinetu – přešlapování nad výběrem nového provozovatele mýtného systému, který se vysoce pravděpodobně nepodaří stihnout v termínu.

Pisatelem elektronického dopisu z neděle 20. prosince je téměř jistě Sobotkův známý z ČSSD a neoficiální poradce pro dopravní témata Pavel Švagr. V minulosti působil mimo jiné jako náměstek v Českých drahách, od roku 2014 vede Správu státních hmotných rezerv (SSHR). A v neposlední řadě: je členem řídícho výboru pro mýto.

„Dostal jsem od tvého sekretariátu dopis od pana Ťoka (odeslaný i ostatním předsedům koaličních stran) týkající se mýta. Pokud si mu nevěnoval zatím příliš pozornosti, doporučuji přečíst celý. Že tento dopis ministr vůbec napsal, je podivné. Narážky na přístup KDU-ČSL a ČSSD, polopravdy a nepravdy co tam uvádí snad ani nemá cenu komentovat,“ píše Pavel Švagr premiérovi (všechny zde zveřejněné citace uvádíme doslovně, bez oprav pravopisných nepřesností – pozn. red.).

Dopis, na nějž Švagr v e-mailu naráží, pochází z 25. listopadu loňského roku a Lidovky.cz jej mají k dispozici. Kromě Sobotky přišel ještě Andreji Babišovi z ANO a Pavlu Bělobrádkovi z KDU-ČSL.

Na čtyřech stranách Ťok nejprve velmi kriticky popisuje zrod současného smluvního vztahu státu a firmy Kapsch na mýtný systém pro vozidla nad 3,5 tuny. Ke schválení kontraktu na deset let došlo v roce 2006 za vlády Jiřího Paroubka (koalice ČSSD, US-DEU, KDU-ČSL). Podle Ťoka kontrakt „nepočítal s tím, že by měl někdy skončit“.

Deset bezradných ministrů

Současný šéf resortu se následně opírá do údajné bezradnosti či nečinnosti svých předchůdců v (ne)řešení dalšího vývoje situace po roce 2016, kdy firmě Kapsch kontrakt vyprší.

„Mezi lety 2006 až 2014 se na ministerstvu dopravy vystřídalo deset ministrů a bohužel žádný z nich nejenže nezačal seriózně řešit, jak se bude mýto vybírat po ukončení smlouvy s dnešním dodavatelem, ale ani nezjistil, jaké problémy stávající smlouva obsahuje,“ tvrdí v dopise Ťok.

Jeho znění se Pavla Švagra očividně dotklo. I proto, že v další části ministr Ťok tvrdí, že se Sobotkova vláda zavázala k údajně nesplnitelnému závazku – vypsání technologicky neutrálního tendru na mýtný systém. To znamená, že by vítěz nemusel nutně provozovat stávající mikrovlnný systém, ale například satelitní řešení zavedené například na Slovensku.

„A to že udělal ze 3 předsedů politických stran podepisujících koaliční smlouvu vlastně osoby, které v případě mýta nevěděli co podepisovali, mi přijde už i neférové. Začíná si hledat alibi ... Doufám, že dopis „naštval“ i pana předsedu Bělobrádka,“ zlobí se v prosincovém e-mailu Sobotkovi dopravní expert Švagr.

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek se k Ťokově dopisu ani Švagrově kritice vyjadřovat nechtěl. „Nevím, že by to premiér autorizoval, takže bez komentáře. Moje reakce není veřejná,“ uvedl vicepremiér pro vědu a výzkum.

Předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Pavel Švagr v soukromém e-mailu premiérovi navrhl, ať na Ťokův ostrý dopis neodpovídá a umožní jeho zařazení na koaliční radu, „ať si tam Ťok řekne nahlas co tímto dopisem sledoval, ať nahlas řekne že vina za současný stav mýta je všude jinde jen ne na MD a u něj... . Pokud nebudeš souhlasit, pokusím se nějak diplomaticky odpovědět,“ navrhuje Švagr premiérovi.

Lidovky.cz oslovily oba „aktéry“ této nepřímé přestřelky. Ti poskytli opatrná vyjádření.

„Uvedená e-mailová adresa je skutečně moje. Ale víte, jak to v dnešní době je. Dokud nebudu mít přesnější informace, tak se k tomu nebudu více vyjadřovat,“ pronesl Pavel Švagr.

„Nechci názory pana Švagra, jsou-li ty maily pravé, komentovat,“ opáčil Dan Ťok.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!