Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Sobotní LN: Výstřely ze Sarajeva stále zní

Média

  22:00
PRAHA - Když v neděli 28. června 1914 vinou policejního šlendriánu Sarajevem zmateně jezdil vůz s následníkem trůnu Františkem Ferdinandem a jeho chotí, seděl za volantem český řidič Leopold Lojka.

Arcivévoda František Ferdinand d'Este a jeho choť, Žofie Chotková krátce před atentátem. foto: Reprofoto

Lojka atentát přežil. Po válce provozoval v Brně hospodu a sužoval se výčitkami svědomí, že neobratným manévrem přijel s vozem přímo před atentátníka Gavrila Principa. Kdyby se to nestalo, vyčítal si šofér, válka by bývala nebyla.

Takhle jednoduše však věci nestály a nestojí.

LN přináší sérii článků o událostech, které před sto lety odstartovaly vznik Velké války.

Klece nahradila pouta a léky

Před deseti lety se česká psychiatrická péče stala „světovou“. „Šokuje mě, že se něco takového může dít v členské zemi Evropské unie,“ napsala známá spisovatelka J. K. Rowlingová v dopise prezidentu Václavu Klausovi a vládě. Zjistila, že děti v českých léčebnách lékaři zavírají do klecových lůžek. Navíc mezinárodní Centrum advokacie duševně postižených tehdy upozornilo, že se „klece“ ve velkém používají i v zařízeních pro dospělé.

Loni se do léčeben zahraniční pozorovatelé vrátili. Ani po deseti letech pro Česko jejich závěry nevyznívají lichotivě.

Česko jako banánová republika

"Žijeme v banánové republice," říká přednosta Ústavu lékařské etiky na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy Marek Vácha o snahách zabíjet „zrůdy“, tedy těžce postižené děti v děloze či po porodu. „Celý Auschwitz také začal zabitím jednoho těžce malformovaného jedince.“

Autor: