Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mediálním prostorem zahýbala smrt zpěvačky Bartošové

Média

  6:20aktualizováno  7:22
PRAHA - Zpráva o sebevraždě zpěvačky Ivety Bartošové se v úterý šířila českou společností rychlostí blesku. Sociální sítě okamžitě zaplnily informace o této tragické události. Ihned také vyvstal otazník nad tím, do jaké míry se na smrti podepsala média.

Iveta Bartošová foto: MAFRA - Anna Vavríková

Uživatelé sociálních sítí vyjadřovali lítost nad koncem populární osobnosti, zároveň připomínali její komplikovaný vztah k bulvárním médiím. Mezi nejčastěji zmiňovanými texty byl i loňský rozhovor šéfredaktora bulvárního webu, který tragický závěr známé zpěvačky nepřímo předpověděl.

ČTĚTE VÍCE:

"Mimořádně smutná zpráva", "Co na to říct", "Šokující zpráva", zněly titulky článků, které o události informovaly poté, co serveru tn.cz zprávu potvrdil manžel zpěvačky Josef Rychtář. Některá média okamžitě po oznámení začala o tragickém skonu přinášet další podrobnosti. "Tady leží tělo Ivety Bartošové!" nebo "Víme, co se stalo ve vile v Uhříněvsi minuty před její smrtí!" nabízely další články včetně informací o tom, že se policie snaží na místě zvládnout přítomná média, zatímco u trati se vyskytuje přes 40 novinářů či fotografů.

ČTĚTE TAKÉ:

Vztah zpěvačky s médii označil mediální analytik Milan Kruml za problematický, ačkoliv podle něj šlo o jakýsi druh symbiózy. "Myslím, že média jsou do značné míry odpovědná, že ji živila v nějaké iluzi, že je celebrita a po drobném výpadku se může vrátit zpátky," popsal snahy oživit zpěvaččinu kariéru.

Média podle Krumla obecně mají problém vyhodnotit situaci, kdy jednají s nemocným člověkem. Zároveň ale nechce tragický konec dávat do přímé souvislosti s chováním médií. "Myslím, že každý psychiatr řekne, že není jednoduché udělat takové spojení," poznamenal odborník.

Záleží na novinářích

"Bulvár je bulvár," komentoval zájem o zpěvaččin osud mediální analytik a vysokoškolský pedagog Milan Šmíd, podle kterého zatím největším bulvárním tématem bylo tragické úmrtí skladatele Karla Svobody. "Jsem zvědavý, zda média budou mít větší ohledy, nebo půjde o stejné šílenství," zmínil s tím, že tehdy šlo o dobu takzvaně před Facebookem a klasická bulvární média z této události "žila" skoro dva měsíce. "To záleží na novinářích, kteří tam pracují, včetně jejich šéfů," dodal.

Zda se poslední událost podepíše na změně českého bulváru, oslovení odborníci nechtěli odhadovat. "Já si spíš myslím, že ne. Stále to budou stejní lidé. Otázka je, zda to byl pro ně samotné šok," míní Kruml.

ČTĚTE TAKÉ:

Naopak velkých útoků na některé aktéry bulvárních médií se obává analytik Šmíd. "Je otázka, zda poté, co bude čelit určité nenávisti, trochu neubere ze svých výroků," podotkl s poukazem na současnou celebritu bulvárního žurnalismu, šéfredaktora Pavla Novotného.

Podle psychologa Jeronýma Klimeše zpěvačku k jejímu činu bulvár nedohnal, zároveň ale nemohla bez bulváru žít. V situaci, kdy si nevěděla rady, jí podle Klimeše chvilka v médiích přinášela úlevu. Současně se ale vedle oslavných slov dozvídala o sobě velmi nepříjemné věci, což ji zase deptalo.

Odborník připomněl, že zpěvačka se potýkala s alkoholismem, opakovaně se ze závislosti léčila a vždy znovu jí propadala. "Alkoholismu je smrtelná choroba, stejně tak další problémy, které měla, byly tak svázané a prokomplikované, že se točila v mrtvých kruzích. Bulvár, to znamená sláva, jí jenom poskytovaly úlevu od šílených stavů, do kterých se dostávala," řekl Klimeš.

Typické pro tyto pacienty jsou přeskoky ze stavu totální euforie do totální deprese. "Za sebevraždou bych viděl především faktickou bezmoc změnit svůj život tak, aby si mohla říct, že žije," poznamenal psycholog.

Někdejší trojnásobná zlatá slavice se v posledních letech pokoušela navázat na svou úspěšnou kariéru. Média si vedle boje s alkoholismem všímala také jejích partnerských vztahů.

Autoři: ,