Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Solární tunel vykopali úplatní poslanci, spílal Zeman. Nikoho ale nejmenoval

Ekonomika

  6:00
LITOVEL - Prezident Miloš Zeman pokračuje ve své sérii návštěv jednotlivých krajů. Při setkání s obyvateli Litovle na Olomoucku se stočila řeč k takzvanému "solárnímu boomu". Prezident s odkazem na Jana Wericha občanům vysvětlil, že vedle takzvaných solárních baronů mohli z energetických poplatků profitovat také poslanci, kteří pro podporu obnovitelných zdrojů hlasovali. Jmenovat ale žádného nechtěl.

Prezident Miloš Zeman (sedící vpravo) navštívil 6. března obec Cholina na Olomoucku v rámci své cesty po Olomouckém kraji. Hejtman Jiří Rozbořil (druhý zprava), rodák z Choliny, prezidenta pozval na vepřové hody. foto: ČTK

Za nebývalý rozmach solárních elektráren podle Zemana mohou zákonodárci, kteří v roce 2005 schválili zákon o obnovitelných zdrojích. Výkupní cena elektrické energie ze solárních elektráren je podle Zemana kvůli tomu více než čtyřnásobně vyšší než cena elektřiny z klasických zdrojů.

ČTĚTE VÍCE:

"Teď se ptejme, proč to ti zákonodárci dělali. Tady bych citoval Jana Wericha. Buď to dělali z blbosti, nebo to dělali za cizí peníze. V některých případech platí oba důvody současně," řekl Zeman, žádného zákonodárce ale nejmenoval.

Takzvaní solární baroni, kteří masivně investovali do fotovoltaických elektráren, mohli podle Zemana ovlivnit zákonodárce při schvalování pravidel pro dotování slunečních elektráren. "Solární baron přijde a řekne, 'co kdybys do toho zákona vsunul pozměňovací návrh, který zvýší dotaci výkupní ceny solární energie'," podotkl Zeman.

Solární tunel

Velké rozšíření solárních elektráren v letech 2009 a 2010 vedlo k razantnímu zvýšení celkové částky, která míří na podporu obnovitelných zdrojů.

Loni šlo o 44,4 miliardy korun, z toho 11,7 miliardy platila vláda ze státního rozpočtu a zbytek spotřebitelé v cenách elektřiny. Štědrou podporu solární energie Zeman už dříve nazval "solárním tunelem".

Prezident připomněl, že v roce 2009 byl schválen zákon, který měl dotace pro solární elektrárny výrazně snížit. "Jedna poslankyně, nebudu říkat její jméno ani za kterou stranu je, navrhla, aby pokles těchto dotací byl maximálně pět procent ročně, přičemž ceny solárních panelů klesly o 40 procent. To znamená, že zisk solárních baronů se ještě zvýšil," upozornil Zeman.

Odhalit finanční toky z tučně dotovaných slunečních elektráren by podle prezidenta mohl pomoci zákon o prokázání původu příjmů a majetku. "Aby se na účtech ať už poslanců nebo solárních baronů zjistilo, o kolik se nelegálně obohatili. Jak víte, nelegální obohacení je trestný čin a vedlejším trestem může být propadnutí majetku," řekl Zeman.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat