Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud: Balvínova TV4You pořady komerčních televizí vysílala nelegálně

Média

  17:13
PRAHA - Televize Nova uspěla v soudním sporu s provozovatelem služby TV4You, která nabízela sledování televizních stanic na mobilních zařízeních. Mluvčí Novy Anna Suchá sdělila, že soud žalobě vyhověl v plném rozsahu.

Jiří Balvín na křtu své knihy "Nepohodlný muž" foto: MAFRA: David Neff

Server Digizone.cz, který na případ upozornil, rozhodnutí označil za klíčový verdikt. Jiří Balvín, jeden ze zástupců provozovatele In4You řekl, že se nejprve musí s rozhodnutím seznámit, a poté rozhodnou o případném odvolání.

„Mohu potvrdit, že soud v plném rozsahu vyhověl naší žalobě proti spolku In4You. Rozhodnutí soudu tak potvrzuje náš právní názor, že TV4You a podobné služby, které nakládají s TV programy bez souhlasu poskytovatele, jednají protiprávně,“ sdělila Suchá.

Nové webové služby umožňují stáhnout TV pořady. Česká televize je proti

Spolek In4You se s materiálem soudu teprve seznamuje. „Jestli tam bude možnost odvolání, tak se odvoláme,“ reagoval Balvín.

Televize: Nedali jsme souhlas

Zhruba ve stejné době rozhodoval Vrchní soud v Praze o předběžných opatřeních, která službu několik měsíců po spuštění zablokovala. I v tomto kroku dal soud za pravdu televizím, když námitky provozovatele služby, spolku In4You zamítl. „Případ TV4You se posunul. V tuto chvíli máme informaci, že Vrchní soud zamítl odvolání In4You proti vydání předběžného opatření,“ řekla Marie Fianová, vedoucí PR a komunikace televize Prima, která se ale neúčastnila sporu, jež proti službě vedla Nova. O tomto rozhodnutí zatím Balvín neměl informace.

Bitva mezi službou TV4you a tuzemskými televizemi se rozhořela prakticky vzápětí po jejím spuštění loni v říjnu. Televize si stěžovaly, že nebyly požádány o souhlas se zařazením programů do nabídky a poukazovaly na to, že aplikace k jejich vysílání připojuje vlastní reklamu. Na podnět Novy a Primy byl nejprve zablokován internetový obchod společnosti Google, který aplikaci uživatelům nabízel. Na konci roku soud nechal zablokovat i samotné stránky.

Omezení svobodného podnikání

Provozovatel TV4you argumentoval tím, že nešlo o vysílání v tradičním smyslu ale pouze o technické řešení umožňující sledovat program na mobilním zařízení. Zablokování služby označil jako omezení svobodného podnikání a omezování práva občanů k volnému přístupu k informacím.

Televize mohou poslední soudní rozhodnutí považovat jako argument v jednání s dalšími subjekty, které bez předchozí dohody s vysilateli televizní program přebírají. TV4you po dobu fungování služby nabízela 13 televizních stanic volně dostupných v pozemním vysílání v tabletech nebo smartphonech s operačními systémy Android a iOS. Po měsíci fungování měla podle provozovatele 10 tisíc řádně registrovaných uživatelů. Až čtyři pětiny připadaly na uživatele s Androidem.

Autoři: ,

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Mohlo by vás zajímat