Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud: Reklamní znělku sponzorovat lze, ale vzkaz nesmí být reklamou

Ekonomika

  17:07
Reklamní znělky sponzorovat lze, ale sponzorské vzkazy nesmějí obsahovat reklamní prvky. Zhruba tak vyznívá několik aktuálních verdiktů Nejvyššího správního soudu, které by měly ukončit sérii sporů, jež Rada ČR pro rozhlasové a televizní vysílání vedla od roku 2006 s celoplošnými televizemi. LN o tom informovala předsedkyně rady Kateřina Kalistová.

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Vysílací rada se na svém včerejším zasedání seznámila s rozsudky Nejvyššího správního soudu, jenž potvrdil dvě pokuty České televizi v úhrnné výši dva miliony a zamítl 1,6milionovou pokutu televizi Prima. V obou případech šlo přitom o stejnou "skutkovou podstatu činu": Televize odvysílaly sponzorské vzkazy takzvaných sponzorů reklamní znělky. Podle dosavadních stanovisek rady by reklamní znělka, oddělující televizní pořady od reklamních sdělení, neměla být považována za samostatný pořad. A protože podle donedávna platné legislativy bylo možné sponzorovat pouze pořady, považovala rada upozorňování na sponzoring reklamních znělek za nelegální reklamu. Nejvyšší správní soud se ale s jejím stanoviskem neztotožnil.

"Nejvyšší správní soud rozhodl podle mne trochu diskutabilně tak, že je mu v podstatě jedno, co se v televizi sponzoruje, ale sponzorský vzkaz by neměl vykazovat reklamní prvky. Některé spory jsme tedy vyhráli díky tomu, že pokutované vzkazy prvky reklamy nesly, ale otázkou, zda je reklamní znělka samostatným pořadem ve smyslu zákona, se Nejvyšší správní soud vůbec nezabýval. V současnosti už k tomu přihlížíme a některá správní řízení s televizemi zastavujeme," řekla LN Kateřina Kalistová.

Verdikt Nejvyššího správního soudu v podstatě odpovídá i nové mediální legislativě platné od 1. června, která vychází z evropské směrnice. Ta totiž nevztahuje možnost sponzorství jen k pořadům, ale umožňuje sponzorovat televizní program.

Česká televize, které soud pokutu potvrdil, se podle svého mluvčího Ladislava Štichy ke zprávám rady zásadně nevyjadřuje do doby, než je dostane v písemné podobě.