Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spor ruských oligarchů: soud rozhodne, kdo koho zastrašoval

Ekonomika

  17:32
LONDÝN - Soud v Londýně má v pátek zhruba po sedmiměsíčním odkladu rozhodnout ve sporu mezi ruskými podnikateli Romanem Abramovičem a Borisem Berezovským. Oba v chaotických 90. letech v postsovětském Rusku společně zbohatli, pak se ale postavili proti sobě.
Soudcovské kladívko (ilustrační foto)

Soudcovské kladívko (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Spor mezi oběma Rusy patří podle agentury AP k nejsledovanějším obchodním sporům, jakými se britský soud v posledních letech zabýval.

Očekává se, že soudkyně Elizabeth Glosterová přečte hlavní body verdiktu, z něhož bude patrné, který z oligarchů je v letitém právním sporu vítězem.

Zastrašování

Berezovskij, jenž léta žije v dobrovolném exilu ve Velké Británii, Abramoviče obvinil, že jej intrikami a zastrašováním přesvědčil prodat podíl v obří ruské energetické společnosti Sibněfť, a to hluboko pod tržní cenou. Miliardáři se ale přou o více věcí.

Spor mezi Abramovičem (45), který je mimo jiné vlastníkem britského fotbalového klubu Chelsea, a jeho sokem Berezovským (66) fascinuje britská i ruská média. Na světlo se totiž dostávají zákulisní intriky mezi ruskými politickými elitami a lidmi z podnikatelské sféry z dob těsně po pádu Sovětského svazu, tedy od roku 1991 do konce desetiletí, než se stal novým ruským prezidentem Vladimir Putin.

Bezbřehá privatizace

V klíčovém sporu o údajně nevýhodný prodej podílu v Sibněfti Berezovskij Abramoviče obviňuje z vydírání a porušení smluvních závazků. Domáhá se proto odškodného více než tři miliardy liber (asi 95 miliard Kč). Abramovič obvinění odmítá a jeho právník Berezovského obvinil ze lhaní a ze záměrného vymýšlení souvislostí, které se prý nikdy nestaly.

Spor odhaluje bohémský život obou podnikatelů a bezbřehou privatizaci začátku 90. let v Rusku, kterou agentura AP vzhledem k absenci potřebných právních norem a vzhledem k běžnému porušování práva přirovnává k Divokému západu v USA v 19. století.

Berezovskij měl svého času klíčové kontakty na Kreml, později ale u Putina upadl v nemilost. To jej vedlo k tomu, aby Rusko opustil a usídlil se v Británii. Abramoviče teď nazývá svým bývalým přítelem, chráněncem a obchodním partnerem. Oba podnikatelé údajně disponují mnohamiliardovým majetkem, Abramovič ale zřejmě mnohem větším než Berezovskij. List Sunday Times napsal, že hodnota Abramovičova majetku dosahuje kolem 9,5 miliardy liber (asi 300 miliard Kč).

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat