Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Soud smetl žalobu na O2 kvůli datům. Vzápětí firma dostala tvrdou pokutu

Mobilní telefon. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Nejdříve vítězství, pak přísný trest. Mobilní operátor O2 si nejprve oddychl, když soud minulý týden ve čtvrtek smetl ze stolu žalobu organizace dTest kvůli údajně protiprávní změně datových služeb. Neuběhl ani týden a firma dostala za starší prohřešek – také týkající se dat – vysokou pokutu.

V prvním případě se měl operátor dopustit porušení zákona tím, že nedal zákazníkům možnost odstoupit od smlouvy kvůli novému pojetí datových služeb. V okamžiku, kdy lidé vyčerpali svůj objem dat, nesnížil jejich rychlost, ale rovnou je vypnul.

Postupem O2 se zabýval Obvodní soud pro Prahu 4, který řešil žalobu spotřebitelské společnosti dTest. Soudkyně však řízení zastavila s tím, že věc by neměl posuzovat soud, ale Český telekomunikační úřad.

„Určitě se odvoláme,“ řekl serveru Lidovky.cz Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu. Případ tak zřejmě poputuje k Městskému soudu v Praze.

„Soudkyně se domnívá, že jde o spor mezi zákazníkem a operátorem. Z našeho pohledu je to nesmysl,“ dodal Zelený. Podle něj by měl soud vrátit obchodní podmínky O2 před 15. červenec, kdy ke změně v datové službě došlo.

Verdikt prvoinstančního soudu operátor přivítal. O správnosti svého výkladu obchodních podmínek nepochybuje.

„O2 je od počátku přesvědčena, že nemá povinnost poskytovat bezplatné čerpání dat omezenou rychlostí a že všechny kroky učinila v souladu s platnou právní úpravou. Jsme připraveni náš přístup i nadále trpělivě vysvětlovat a hájit naše oprávněné zájmy. Tím spíše, že soud návrh na nařízení předběžného opatření i žalobu sdružení dTest proti naší společnosti odmítl,“ řekla mluvčí společnosti Lucie Pecháčková.

Nová legislativa z dílny senátorky Aleny Dernerové má posílit práva...

Nová legislativa z dílny senátorky Aleny Dernerové má posílit práva spotřebitelů a zrychlit jejich přechod mezi operátory.

O necelý týden později, po tomto dílčím vítězství, přišel trest za jinou kontroverzi s datovými službami. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) udělil operátorovi pokutu čtyři a půl milionu korun za to, že od loňského 15. května svým zákazníkům po vyčerpání dat bez předchozího souhlasu zapnul zpoplatněný datový balíček, aniž by se jich zeptal.

Nevyžádanou službu „Obnovení objemu dat“ si museli iniciativně deaktivovat. Podle úřadu jde o nekalou obchodní praktiku.

„Uložili jsme operátorovi povinnost změnit smlouvy se všemi účastníky – spotřebiteli, kteří využívají datových služeb tak, aby do 60 dnů od právní moci rozhodnutí ze smluv odstranil ujednání, na základě kterých by byl operátor oprávněn bez výslovného a aktivního objednání ze strany spotřebitele automaticky obnovit po vyčerpání základního datového balíčku objem poskytovaných datových služeb a za takto provedené automatické obnovení dat účtovat cenu,“ popsal mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Rozhodnutí je pravomocné. „S regulátorem jsme v kontaktu a v současné chvíli analyzujeme jeho šedesátistránkové rozhodnutí. Podle něj máme 60 dní na to, abychom zvolili další kroky,“ dodala mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

Loni dostal pokutu za podobnou věc i konkurenční Vodafone. ČTÚ mu udělil milionovou. Operátor verdikt napadl žalobou.

Jak reklamovat služby operátora a kde tak učinit?
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Už vám zase spadla Wi-Fi? 5 tipů na kvalitní domácí síť
Už vám zase spadla Wi-Fi? 5 tipů na kvalitní domácí síť

Minulý a letošní rok znásobil potřeby na kvalitní a stabilní připojení. Pracujeme a učíme se z domova, streamujeme videa, hrajeme online hry,...