Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soud začal řešit miliardový spor ČD a Škody kvůli lokomotivám

Ekonomika

  11:44
PRAHA - Obvodní soud pro Prahu 1 se ve čtvrtek začal zabývat sporem o dodávku lokomotiv mezi Českými drahami a plzeňskou strojírenskou společností Škoda Transportation. Státní podnik předloni na podzim prohrál arbitráž s výrobcem lokomotiv, na jejím základě uhradil 1,2 miliardy korun jako doplatek za pozdní dodávku lokomotiv.

Lokomotiva 109 E foto: Škoda Transportation

České dráhy však rozhodčí řízení v žalobě zpochybňují a chtějí výsledek arbitráže zvrátit. Soud v případu nerozhodl a jednání odročil na neurčito.

České dráhy si u Škody Transportation objednaly 20 lokomotiv za zhruba 2,5 miliardy korun. Lokomotivy měl železniční dopravce převzít v roce 2009, první stroje ale dostal až v roce 2013. Škoda se na arbitrážní soud obrátila s požadavkem doplatku kupní ceny, kterou jim dopravce nezaplatil. Dráhy se naopak dožadovaly zhruba miliardy korun pokuty za pozdní dodávku strojů. Tu Škoda Transportation obhajovala změnou předpisů v průběhu vývoje lokomotiv, kvůli níž bylo nutné rozpracované stroje předělat. Arbitráž skončila ve prospěch strojírenské firmy.

České dráhy šetří Evropská komise. Kvůli cenám na trase Praha - Ostrava

Advokát Českých drah Martin Kramář ve čtvrtek v žalobě argumentoval, že verdikt rozhodčího soudu byl chybný. Poukazoval na údajné vady v řízení, které vyústily v nespravedlivý proces. Podle žaloby o případu rozhodoval podjatý rozhodce Milan Polák. Žalobce o něm tvrdí, že pracuje pro společnost Ernst&Young, jejíž dceřiná firma Ernst&Young Valuation dělala v kauze znalecké posudky. Na jejich základě musely dráhy peníze doplácet.

Advokát v žalobě zmínil také roli právníka Škody Transportation Radka Pokorného, který zastává vrcholnou funkci na rozhodčím soudu. Domnívá se, že mohl rozhodnutí ovlivnit.

Advokát Škody Petr Málek žalobu považuje za zcela nedůvodnou. Projev svého kolegy označil za nepodložené úvahy. Uvedl také, že proslovem směrem k Pokornému mohl porušit etický kodex. „Nevylučuji, že budou podniknuty další právní kroky,“ řekl Málek. Média Pokorného často označují za vlivného právníka, který má velmi blízko ke špičkám vládnoucí ČSSD.

Lokomotivy tuzemského výrobce zatím na plánované lince z Prahy do Hamburku jezdit nemohou. Nemají dosud potvrzení od správce německých kolejí DB Netz na provoz rychlostí 200 kilometrů za hodinu.

V současnosti s nimi ČD mohou na německém území jet maximálně 120kilometrovou rychlostí, což ale neumožňuje dodržovat jízdní řád. Dopravce proto vlaky vypravuje se staršími typy lokomotiv, které se ale v Drážďanech přepřahají za německé stroje. Podle smlouvy s německými drahami Deutsche Bahn musí ČD vlastní rychlostní lokomotivy na trať nasadit nejpozději na přelomu roku 2017/2018.

Autor:

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...