Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Soukromí na Facebooku? U osobností věc veřejná

Média

  16:27
PRAHA - Není přítel jako přítel. A o těch na Facebooku to platí obzvláště. Aféra kolem výroku Ladislava Bátory na jeho profilu ukázala, že ani veřejnosti uzavřený účet neznamená, že co napíšete, zůstane jen mezi vámi a vašimi přáteli.

Ladislav Bátora

Návody, jak ochránit obsah svého Facebooku před nevítanými zvědavci, najdete lehce. Jak ale ukázal spor kolem šéfa personálního odboru ministerstva školství Bátory, stačí jeden "vynašeč informací" mezi vašimi přáteli a soukromí na sociální síti ve výsledku neexistuje.

Bátora má svůj profil uzavřený, názory sdílí pouze se svými více než 1300 přáteli. A pouze někteří z nich si mohli přečíst jeho vyjádření o předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi - "starém chudáčkovi, který bezostyšně prská". Jeho slova se ale přesto záhy dostala do médií a ze soukromého sdělení se stala věc veřejná.

Veřejná osoba soukromí nemá ani na síti

Jak se na soukromí v sociálních sítích v případě veřejně činných osob dívají mediální odborníci? "Je natolik velké, jak si ho každá taková osoba vytvoří a ochrání," míní mediální odborník Miloš Čermák. "Můj názor je, že u veřejně činné osoby vlastně tato hranice není," dodává.

HRÁČSKÁ VÁŠEŇ

Facebooková hra FarmVille
Činnosti Ladislava Bátory na síti Facebook si média všimla již před časem. Konzervativní aktivista si totiž měl vytvářet falešné profily, které mu měly zajistit výhodu v jeho velké vášni - strategické hře FarmVille.

I nyní lze mezi jeho více než třinácti sty "přáteli" nalézt mnoho pochybných jmen. Ta pravděpodobně slouží pouze k výpomoci na Bátorově virtuální zahrádce.

Ve virtuálním světě to podle něj funguje stejně jako ve světě skutečném. "Pokud pan Bátora bude doma křičet na manželku svůj názor na Schwarzenberga tak, aby překřičel zvuk vysavače, a někdo půjde náhodou kolem a uslyší ho, tak ho asi zveřejní. Stejné to je s Facebookem, jestliže pan Bátora něco píše svým tzv. přátelům, musí počítat, že to někteří z nich budou sdílet, a tudíž se názor dostane do veřejného prostoru," uvedl Čermák.

Podle analytika Milana Šmída je vždycky třeba počítat s nebezpečím, že slova z Facebooku vyjdou na veřejnost. Především ve chvíli, kdy má člověk na síti řadu přátel. "Když má někdo 200, 300 přátel, tak to co napíše, už je téměř veřejné sdělení. Pokud jich má pan Bátora přes 1300, tak v tom případě to platí tuplovaně," řekl serveru Lidovky.cz Šmíd.

Internetový publicista Daniel Dočekal má ale na věc jiný názor. "Pokud to pan Bátora umístil na svůj neveřejný profil, tak jistě nejde o "veřejnou" urážku," míní Dočekal.

Dobeš: Vyjadřovat se může, pokud je slušný

Miroslav Kalousek, který jménem všech ministrů TOP 09 spor ve vládě vyvolal, ale od počátku o Bátorových slovech hovoří jako o veřejné urážce, která musí být náležitě potrestána.

A ani Bátorův "ochránce" ministr Josef Dobeš nezpochybňuje, že se nejednalo jen o soukromý názor. V pátek mu chování vytkl a udělil mu pokyny ohledně jeho "veřejného vystupování". Úředník ale podle něj má právo vyjadřovat svůj názor, pokud je to způsobem slušným, který neuráží menšiny.