Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soukromý Top Gun na Islandu, americké stíhačky vystřídají ruské

Ekonomika

  15:30
REYKJAVÍK - Na bývalé základně NATO vznikne privátní výcvikové středisko ruských bojových letounů.

Bojové letadlo typu Suchoj (ilustrační fotografie). foto: Reuters

Keflavík, islandská letecká základna, býval jednou z nejdůležitějších "strážných věží" Západu. Nejprve sloužil jako přestupní stanice pro americké vojáky putující během druhé světové války do Evropy a následně během Studené války jako součást ochranného systému proti Sovětskému svazu.

Dnes by se však z něj měl stát domov pro patnáct v Rusku vyrobených bitevníků. Informoval o tom deník Financial Times. Islandská vláda již delší dobu jedná o pronajmutí letiště. V roce 2008 dokonce islandský prezident Olafur Ragnar Grimsson nabídl základnu k pronájmu Rusům, avšak nakonec se pronájem neuskutečnil kvůli hlasitým protesům Norska a celého NATO.

Rusové sem nesměli, jejich letadla však ano
Letiště teď nejspíše dostane do pronájmu nizozemská společnost CCA Program, která se zabývá konzultingem v oblasti vojenských technologií. Chce na něm umístit vojenská letadla, která bude používat jako falešného nepřítele při vojenských cvičeních. Firma ECA Program uvedla, že už uzavřela kontrakty s pěti vojenskými letectvy.

Ta totiž chtějí vycvičit své piloty právě proti Suchojům, které nejčastěji používá ruská či čínská armáda. "Jsme něco jako půjčovna aut ve světě vojenských cvičných zařízení" řekl Mellville ten Cate spoluzakladatel společnosti ECA Program.


Podle něj se společnost ECA zatím rozhodla koupit 15 bitevníků Suchoj SU-27"Flanker" od běloruské zbrojní společnosti BelTechExport. Cena je 1,5 miliardy dolarů (asi 30 miliard korun).

Vojenské letiště Keflavík - infografika

Smlouva s BelTechExportem by měla zahrnovat i možnost koupě dalších 18 bitevníků. Pokud obchod dospěje do zdárného konce jednalo by se o největší prodej bojových letounů do soukromých rukou a zároveň o jeden z největších dovozů v Rusku vyrobených letounů na výsostné území států NATO.

Pracovní místa taky budou

Již na konci března potvrdil islandský ministr dopravy Kristján L. Möller novinářům, že program společnosti ECA má u Islandské vlády zelenou. Vláda dokonce již připravuje dokumenty potřebné pro dovoz letadel. Jeden z důležitých úředníků potvrdil, že vláda připravuje vydání finálního povolení pro ECA. Nejprve však musí Rejkjavik zkonzultoval nápad se spojenci v NATO.


ECA nabídlo za pronájem základny 1,66 miliardy dolarů a tvrdí, že by její program měl vytvořit na 150 nových pracovních míst. "Spousta lidí v okolí je nápadem nadšena, protože zde vytvoří další pracovní místa a zůstanou tu technologičtí odborníci." řekl Gudumur Petrusson, který na základně Kefllavik pracoval již za americké posádky.

Na Islandu, který nemá vlastní armádu, nový program vzbuzuje rozpačité reakce. Kritici poukazují na to, že " mysteriózní" soukromá armáda vyplní vakuum, které vzniklo po odchodu americké armády. Podle spoluzakladatele firmy ECA Melvilla ten Cata však letadla neponesou žádnou munici a nebudou trénovat v islandském vzdušném prostoru.


Financování projektu by měli obstarat investoři ze Středního východu a Asie. Uvažuje se však i o budoucí primární emisi akcií.

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat