Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

SpaceX vypustí do kosmu konečnou verzi rakety Falcon 9

Ekonomika

  12:30
MYS CANAVERAL (USA) - Americká soukromá vesmírná společnost SpaceX se ve čtvrtek chystá vynést do kosmu bangladéšský satelit novým typem své rakety Falcon 9, kterým chce zakončit vývoj tohoto nosiče. Závěrečná verze Falconu 9, označovaná jako Block 5, má plně otevřít možnosti opětovného využívání prvních raketových stupňů.

Start rakety Falcon 9 foto: SpaceX

Tuto verzi chce SpaceX také používat pro lety s lidskou posádkou, první by se mohl uskutečnit ještě letos.

SpaceX při dosavadních startech již úspěšně vyzkoušela opětovné použití prvního raketového stupně, ten však společnost nepoužila pro let do kosmu více než dvakrát. Konečná verze rakety v recyklaci prvního stupně ale přináší zásadní změny, neboť životní cyklus je ve variantě Block 5 předpokládán na sto startů, což cesty do kosmu zlevní.

SpaceX navíc k verzi Block 5 uvádí, že první stupeň bude k opětovnému použití připraven do 48 hodin od předchozího letu a že rozsáhlejší oprava prvního nosného stupně bude vyžadována vždy až po deseti startech.

Block 5 oproti předchozí verzi přináší řadu dalších vylepšení, mimo jiné zvýšení tahu motorů, nová titanová roštová kormidla či nové přistávací nohy, které se po dosednutí opět zatáhnou, takže se nebudou muset odmontovávat jako doposud.

Premiérový start nového Falconu 9 je plánován z mysu Canaveral odpoledne místního času. Letové okno, které bude dlouhé dvě hodiny a deset minut, se otevírá v 16:12 místního času (22:12 SELČ). První stupeň rakety se po vyhoření odpojí a přistane na plošině Of Course I Still Love You v Atlantiku.

Autor: