Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Španělské banky si půjčily rekordních 9,4 bilionu korun

Evropa

  17:03
MADRID - Španělské finanční domy si od Evropské centrální banky (ECB) v červenci vypůjčily rekordních 375,5 miliardy eur (asi 9,4 bilionu Kč). Proti červnu je to nárůst o dalších asi 11 procent a je to další známka problémů, s nimiž se bankovní sektor ve Španělsku nyní potýká.

Španělské euro foto: ČTK

Španělsko v červnu požádalo své partnery v eurozóně o finanční pomoc až 100 miliard eur (zhruba 2,5 bilionu Kč) pro své banky. Madrid ale zvažuje, zda nepožádat o pomoc pro celou svou ekonomiku, kterou tíží vysoké náklady na obsluhu státního dluhu.

Investoři mají obavy
Částka, kterou si španělské banky v červenci od ECB půjčily, je více než sedmkrát vyšší než částka, kterou si banky vypůjčily loni v červenci. Tehdy to bylo asi 52 miliard eur.

Španělské problémy

Španělskočtvrtou největší ekonomiku v eurozóně, delší dobu už se ale potýká s hlubokou recesí. Ta značně komplikuje snahu země plnit závazky vůči věřitelům za přijatelných finančních podmínek.

Španělské banky prakticky nejsou schopny zajistit si úvěry na finančních trzích, jak bývá v sektoru zvykem. Investoři mají totiž obavy o jejich finanční zdraví. Země se potýká s nezaměstnaností téměř 25 procent, což je nejvíce v celé Evropské unii.

Krize eurozóny pokračuje?
Agentura Reuters v červenci s odkazem na své zdroje uvedla, že Španělsko poprvé připustilo možnost podání žádosti o mezinárodní finanční pomoc.

Hovořit se mělo o částce 300 miliard eur (asi 7,5 bilionu Kč), Španělé ale takové informace popřeli.

PSALI JSME

První zemí eurozóny, která nezvládla své dluhy a požádala o mezinárodní finanční pomoc, se v roce 2010 stalo Řecko. Později požádalo také Irsko a Portugalsko. Kvůli potížím v bankovním sektoru si pomoc vyžádal také Kypr, o jeho žádosti se ale teprve jedná.

Autoři: ,