Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Argentina chce znárodnit YPF. Španělé si stěžují EU

Ekonomika

  10:04
MADRID/ŠTRASBURK/BUENOS AIRES - Španělsko chce požádat Evropskou unii, aby podala ke Světové obchodní organizaci (WTO) stížnost na Argentinu. Agentuře Reuters to řekl vysoce postavený zdroj ze španělské vlády. Argentina hodlá zestátnit největší domácí ropnou společnost YPF, kterou ovládá španělský energetický gigant Repsol.
Těžba ropy (ilustrační foto).

Těžba ropy (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Vláda v Buesnos Aires už dala najevo, že sice Repsolu přizná kompenzaci, nezaplatí mu ale takovou částku, jakou za svůj podíl žádá.

Madrid už pohrozil, že pokud Argentina od svého záměru neustoupí, bude to pro ni mít ekonomické a diplomatické následky. Repsol v YPF drží zhruba 57 procent akcií a snahou argentinské vlády je zestátnit 51 procent, které jsou ve vlastnictví Repsolu.

PSALI JSME:

Ministři zahraniční EU se budou sporem mezi Argentinou a Španělskem zabývat v pondělí, na jednání Evropského parlamentu se spor dostane zřejmě ve středu. Madrid má podle zdroje v plánu o svých vlastních krocích vůči Argentině rozhodovat na páteční schůzi svého kabinetu.

Podle pozorovatelů ale pro Španělsko asi nebude snadné zajistit si podporu všech členských zemí EU. Stejně tak může být dost obtížné vyvinout větší tlak na Argentinu, neboť ta kvůli své špatné platební morálce v minulosti nemá úplný přístup na mezinárodní kapitálové trhy, přes které by byl tlak asi nejúčinnější. Země už také dříve ignorovala pokuty, které jí v minulých sporech vyměřilo mezinárodní společenství.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Eurokomisař pro průmysl Antonio Tajani dnes v Evropském parlamentu ve Štrasburku poznamenal, že krok argentinské vlády vysílá negativní signál pro zahraniční investory a vytváří právní nejistotu pro Repsol i další firmy z EU. Řekl také, že mezi Španělskem a Argentinou existuje smlouva na ochranu investic, která upravuje případné znárodnění a možnost kompenzace a obsahuje dodatky týkající se řešení obchodních sporů.

Akcie YPF klesají

Madrid a Repsol by podle Tajaniho měly zvážit, zda nepodniknou právní kroky. Tajaniho úřad chtěl příští týden jednat o posílení průmyslové spolupráce mezi EU a Argentinou, komisař ale řekl, že misi do Argentiny zrušil, protože už si není jist, jestli jsou evropské investice dostatečně chráněny.

Akcie YPF mezitím na burze v Buenos Aires pokračovaly v propadu. Jejich kurz oslabil o dalších 25 procent na 81 pesos. Ještě loni v létě se prodávaly za více než 200 pesos. Na burze v Madridu dál padaly také akcie Repsolu, které odepsaly přes šest procent.

Autoři: ,

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...