Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Španělské památky se ponoří do tmy. Vláda bude šetřit elektřinu

Ekonomika

  15:09
Španělská vláda chce snížit spotřebu energií prodloužením slev na vlak či větším rozšířením práce z domova. Veřejným budovám také nařídí omezit klimatizaci a vytápění. Největší kritiku však vyvolalo nařízení vypnout po 22 hodině osvětlení výloh a veřejných budov.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

„Nemůžeme si dovolit promrhat ani jednu kilowatthodinu,“ uvedla ministryně životního prostředí Teresa Riberaová. Kabinet premiéra Pedra Sáncheze plánuje nejvíce ušetřit na vytápění veřejných prostor. V obchodech, restauracích, kancelářích, kinech či ve veřejné dopravě bude povoleno vytápět na maximálně 19 stupňů a klimatizaci nebude možné nastavit na méně než 27 stupňů.

Provozovatelé také budou muset zaručit, že dveře u klimatizovaných či vytápěných prostorů budou zavřené. Vláda také chce, aby ve veřejných prostorech byly umístěny teploměry a informační tabule, ze kterých by bylo možné zjistit plnění pravidel. Regulace bude platit do konce října příštího roku.

Výlohy a veřejné budovy

Kritiku již vyvolalo další opatření, které se týká osvětlení. Vláda chce, aby se po 22. hodině vypnulo osvětlení výloh a veřejných budov. Konzervativní šéfka madridské autonomní oblasti Isabel Díazová Ayusová uvedla, že nařízení nehodlá plnit.

Podle ní vypnutí osvětlení odradí turisty a povede k nárůstu kriminality. Riberaová v reakci upřesnila, že se regulace netýká pouličního osvětlení a nebude se týkat ani vánoční výzdoby.

Španělská vláda chce snížit spotřebu energií také v dopravě. Vyzvala firmy, aby více využívaly práci z domova. Podle stanice RTVE by státní zaměstnanci mohli pracovat tři dny z domova a dva v kanceláří. Do konce roku také Španělsko prodlouží slevy na vlaky.

Plán Španělé schválili v souvislosti s cílem Evropské unie snížit spotřebu plynu o 15 procent. Země si z unijního cíle vyjednalo výjimku a musí ušetřit jen sedm procent.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat