Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Špatné počasí urychlilo letní slevy. Zlevňuje se v Česku, Polsku i Německu

Ekonomika

  15:39
PRAHA - Deštivé počasí snížilo poptávku po jarním a letním sortimentu také v sousedním Německu a Polsku, kde někteří obchodníci kvůli tomu už s předstihem zahájili letní slevy. První čeští obchodníci odstartovali letní výprodeje už tento týden a sezónní zboží zlevnili o desítky procent. Letní výprodeje budou pokračovat i v následujících týdnech.

V Německu tradičně letní výprodeje začínají až poslední pondělí v červenci. Přesto i ti, kteří se ještě nestihli vybavit na prázdniny, měli v těchto dnech šanci pořídit si letní zboží s výraznými slevami. Postaralo se o to nepříliš přívětivé počasí na počátku června, které například obchodníky v saském Lipsku přimělo snížit ceny plavek, triček a kraťasů o 25 až 50 procent. Také v hlavním městě sousedního Saska Drážďanech, kam za nákupy značkového oblečení vyjíždí stále mnoho Čechů, je možné obohatit letní šatník za zajímavé ceny.

Velké letní výprodeje začnou letos v Polsku od druhé poloviny června do začátku července. Nákupní centra je mohou hromadně organizovat dvakrát ročně, obchody některých oděvních značek ale některé zboží prodávají za nižší ceny už nyní. Jde o slevy od 30 do 50 procent.

Outletové centru Fashion Arena slevuje až o 70%

Slevy

Deštivé jaro nepřálo ani prodeji sportovního vybavení. "V dubnu prodej meziročně klesl o dvacet procent, v květnu o osm procent," řekl Artur Mikolajko, šéf společnosti Intersport Polska. Obchodníci se proto zákazníky snaží nalákat slevami. Například v Intersportu kolo, které původně stálo 1800 zlotých (asi 11.330 korun), se nyní prodává za 1400 zlotých. Klesly také ceny kolečkových bruslí nebo koloběžek.

České hypermarkety Globus v pátek zlevnily až o 70 procent 12.000 položek zboží z jarní a letní kolekce textilu. "Vzhledem k letošnímu ne příliš příznivému počasí se tento rok v podstatě nejedná o klasický doprodej, ale často o slevu na ucelené kolekce. To znamená, že naši zákazníci budou mít ve výprodeji větší výběr velikostí i barev," sdělil mluvčí hypermarketů Globus Boris Malý.

Výprodej svatebních šatů se Američankám vymkl z rukou..


Letní slevy tento týden zákazníkům nabídlo více než 60 obchodů outletového centra Fashion Arena v Praze, které po celý rok prodávají zboží za ceny o 30 až 70 procent nižší než v běžné prodejní síti. "Obchody se snaží doprodat skladové zásoby a uvolnit místo novým kolekcím pro nadcházející sezónu, a proto jsou slevy skutečně maximální a mohou se vyšplhat až na 70 procent z outletové ceny," sdělila Iva Janovská z outletového centra
Fashion Arena, podle které sezónní výprodeje ve Fashion Areně potrvají až do poloviny srpna.

V červenci už není komu prodávat
V uplynulých letech tuzemští obchodníci letní slevy zahajovali stále dříve, a kopírovali tak situaci v západní Evropě, kde mají tyto akce dlouholetou tradici. Časný začátek výprodejů prosazují v Evropě velké obchodní domy, které argumentují tím, že počátkem července se už velká města vylidní a není komu prodávat.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.