130 let
Dolar.

Dolar. | foto: Shutterstock

Špatný den pro ekonomiku. Akcie klesají, dolar oslabuje, cena ropy se snižuje

Ekonomika
  •   20:52
MILÁN/NEW YORK - Americký dolar ve čtvrtek oslabuje, k jeho poklesu přispěly neuspokojivé údaje o prosincovém vývoji spotřebitelské důvěry ve Spojených státech. Po středečním prudkém růstu klesly též americké akcie a akcie v Evropa ve čtvrtek sestoupily nejníže za více než dva roky. Ceny ropy táhnou dolů obavy z vývoje globální ekonomiky a z nadbytku suroviny na trhu.

Panevropský akciový index STOXX 600 se ve čtvrtek dostal na nejnižší úroveň od listopadu 2016. Obchodování uzavřel s poklesem o 1,69 procenta na 329,58 bodu. Od začátku letošního roku již ztrácí více než 15 procent. Je tak na cestě k nejhoršímu celoročnímu výkonu od roku 2008, napsala agentura Reuters.

Náladu na akciových burzách  ve čtvrtek ovlivnila zpráva, že zisky čínských průmyslových společností v listopadu zaznamenaly první pokles za téměř tři roky. To posílilo obavy ohledně vývoje světové ekonomiky.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, vykazoval krátce před 19:00 SEČ pokles zhruba 1,8 procenta na 22.465 bodů. Ve středu přitom vzrostl o téměř pět procent na 22.878,45 bodu. Poprvé v historii si tak během jednoho dne připsal více než tisícovku bodů.

Americké akcie klesají kvůli spotřebitelské nedůvěře

Ke čtvrtečnímu poklesu amerických akcií přispěly neuspokojivé údaje o prosincovém vývoji spotřebitelské důvěry ve Spojených státech. Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně a snaží se podle nich odhadnout vývoj spotřebitelských výdajů. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity.

Index spotřebitelské důvěry v USA v prosinci klesl na 128,1 bodu z listopadových 136,4 bodu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od letošního července. Analytici podle agentury DPA počítali s mírnějším poklesem, a to na 133,5 bodu.

Krátce před 18:00 SEČ si euro vůči dolaru připisovalo půl procenta na 1,1410 USD. Vzhůru ve čtvrtek zamířily rovněž měny považované za bezpečné útočiště v období nejistoty, například japonský jen či švýcarský frank. Tyto měny těží z nepříznivého vývoje na globálních akciových trzích.

Cenu ropy táhnou dolů obavy i nadbytek

Ceny ropy ve čtvrtek táhnou dolů obavy z vývoje globální ekonomiky a z nadbytku suroviny na trhu. Během předešlého obchodování si přitom ropa připsala osm procent. Kolem 18:00 SEČ zeslábla severomořská ropa Brent o 3,2 procenta a barel se prodával za 52,72 dolarů. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela asi 2,8 procenta na 44,92 dolaru za barel.

Ve středu ropa zareagovala na růst amerického akciového trhu poté, co se administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pokusila povzbudit důvěru investorů. Ve čtvrtek ale akciové trhy klesají a stáhly s sebou i ropu.

Brent i WTI ztratily od začátku října více než třetinu hodnoty. Za celý rok by mohly zeslábnout zhruba o 20 procent, napsala agentura Reuters.

Investoři se obávají převisu nabídky nad poptávkou na ropném trhu. Ještě před třemi měsíci se zdálo, že ropy bude nedostatek, protože americké sankce stáhly z trhu velké množství íránské suroviny. Tento výpadek ale více než kompenzovali jiní vývozci, kteří tak cenu stlačili dolů. Prosincová dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců o snížení těžby, kterou hodlají ceny ropy podpořit, vstoupí v platnost až příští měsíc.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás