Pátek 15. října 2021, svátek má Tereza
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Special 91 končí. Po více než padesáti letech se přestane vyrábět

Ekonomika

  16:33
PRAHA - Akcionáři společnosti Česká rafinérská na dnešní valné hromadě schválili ukončení výroby bezolovnatého benzinu Special 91. Poptávka po tomto palivu za poslední roky klesla na minimum.
Čerpací stanice (ilustrační foto)

Čerpací stanice (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Podle předsedy představenstva Společenství čerpacích stanic ČR Ivana Indráčka ale Special definitivně z Česka nezmizí, nadále jej budou nabízet zejména menší čerpací stanice na venkově.

Special 91 lze nahradit bezolovnatým benzinem s oktanovým číslem 95 a přidáním aditiva, například Benaditu BA. Čerpací stanice, které nadále registrují po benzinu Special 91 poptávku, tak budou pro své zákazníky toto palivo namíchávat, přepokládá Indráček. Aditivum si do benzinu mohou nalít také samotní motoristé.

Po Specialu 91 je malá poptávka
Podíl Specialu 91, který je určen pro automobily bez katalyzátoru, na celkové spotřebě pohonných hmot v tuzemsku od roku 2000 postupně klesal, loni spadl pod jedno procento. Přitom ještě v roce 2000 tvořil Special více než desetinu celkové spotřeby. Postupný pokles poptávky souvisí s obměnou a modernizací vozového parku.

Benzin Special 91, který Benzina uvedla na trh v roce 1959, už využívají jen starší typy aut, jako jsou například vozy Škoda 1000 MB, 100, 105 a 120, sovětský Žiguli, polský Fiat, rumunská Dacia a východoněmecké Wartburgy a Trabanty. Automobilů bez katalyzátoru je v ČR ještě zhruba asi milion, celkově po českých silnicích jezdí zhruba 4,5 milionu osobních aut.

"Škodu 120 dnes na dálnici nepotkáte, ale na vesnici ji má skoro každý druhý. Takže menší vesnické čerpací stanice mají klientelu, která Special 91 potřebuje," řekl ČTK Indráček.

Některé čerpací stanice již Special vůbec nenabízejí. Společnost Shell ČR se pro definitivní stažení tohoto paliva rozhodla v polovině loňského roku.

Benzina doprodala poslední zásoby Specialu v polovině letošního roku.

Special ale úplně nezmizí
Například některé čerpací stanice Eurooil, které provozuje státem ovládaná společnost Čepro, ale Special stále nabízejí a hodlají ho ve své nabídce zachovat i v příštím roce, uvedla mluvčí Čepra Lenka Svobodová.

Česká rafinérská provozuje dvě největší rafinerie ropy v Česku, v Kralupech nad Vltavou a Litvínově. Většinovým vlastníkem firmy je s více než jednapadesátiprocentním podílem petrochemická skupina Unipetrol. Italská skupina Eni drží přes 32 procent akcií, zbývajících více než 16 procent má britsko-nizozemský Royal Dutch Shell.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Mohlo by vás zajímat