Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Špinavé tajemství‘. Soukromé zprávy na Gmailu si mohou přečíst i cizí lidé

Ekonomika

  14:38
PRAHA - Společnost Google připustila, že mohou vývojáři aplikací napojených na jejich služby číst soukromé e-maily jeho klientů. Google se však odvolává na to, že žádná pravidla neporušuje a pokud uživatelé poskytnou jiným firmám souhlas "čtením, odesíláním a upravováním zpráv", nemohou se divit.

Gmail foto: wikimedia.org

Internetový gigant potvrdil, že soukromé zprávy uživatelů si mohou přečíst zaměstnanci firem, které vytvářejí nadstavby e-mailové služby Gmail, ačkoliv se původně předpokládalo, že je mohou zpracovávat pouze strojově, za pomoci algoritmů. Podle BBC tyto praktiky společnosti Google překvapily i bezpečnostní experty.

Přestože si zprávy mohou číst „cizí“ lidé, firma se hájí tím, že žádná pravidla neporušila, neboť uživatel s tím souhlasil ve smluvních podmínkách. Většina lidí to však udělala nevědomě. Problém s nevědomým poskytováním soukromých mailů třetím stranám mohou mít přitom všichni uživatelé, kteří si ke svému účtu připojili další aplikace a externí služby. Jde například o vyhledávače letenek, srovnávače cen nebo mailové klienty.

‚Nevědomý souhlas‘

Podle amerického deníku The Wall Street Journal označila tyto praktiky nejmenovaná firma za „běžnou“ praxi a „špinavé tajemství“. Jedna nejmenovaná technologická firma listu potvrdila, že četla tisíce soukromých e-mailů. Firma měla přesně určené zaměstnance, kteří e-maily pročítali a na základě získaných informací pak vylepšovali webové aplikace.

E-mailová služba Gmail od Googlu paří mezi nejoblíbenější na světě. Je na ní zaregistrováno 1,4 miliard e-mailových schránek. Podle BBC Google tvrdí, že odpovědnost za zpřístupnění soukromých zpráv třetím stranám nesou uživatelé, když po požádání o poskytnutí souhlasu se „čtením, odesíláním, mazáním a upravováním e-mailových zpráv“ souhlasí. Právě v tom tkví podle BBC kámen úrazu, jelikož mnozí text souhlasu nečtou.

Gmail je bezplatná e-mailová služba provozovatele vyhledávače Google. Umožňuje pokročilé vyhledávání v e-mailech, řazení do konverzací, díky těmto funkcím a 150 000 Megabajtů volného místa ho používají desítky milionů uživatelů na celém světě. V roce 2010 společnost získala 3. místo v soutěži Křišťálová lupa v kategorii komunikační služby.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat