Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Špinavé tajemství‘. Soukromé zprávy na Gmailu si mohou přečíst i cizí lidé

Média

  14:38
PRAHA - Společnost Google připustila, že mohou vývojáři aplikací napojených na jejich služby číst soukromé e-maily jeho klientů. Google se však odvolává na to, že žádná pravidla neporušuje a pokud uživatelé poskytnou jiným firmám souhlas "čtením, odesíláním a upravováním zpráv", nemohou se divit.

Gmail foto: wikimedia.org

Internetový gigant potvrdil, že soukromé zprávy uživatelů si mohou přečíst zaměstnanci firem, které vytvářejí nadstavby e-mailové služby Gmail, ačkoliv se původně předpokládalo, že je mohou zpracovávat pouze strojově, za pomoci algoritmů. Podle BBC tyto praktiky společnosti Google překvapily i bezpečnostní experty.

Uživatelé iPhonů žalují Google, firma měla údajně zneužít jejich osobní údaje

Přestože si zprávy mohou číst „cizí“ lidé, firma se hájí tím, že žádná pravidla neporušila, neboť uživatel s tím souhlasil ve smluvních podmínkách. Většina lidí to však udělala nevědomě. Problém s nevědomým poskytováním soukromých mailů třetím stranám mohou mít přitom všichni uživatelé, kteří si ke svému účtu připojili další aplikace a externí služby. Jde například o vyhledávače letenek, srovnávače cen nebo mailové klienty.

‚Nevědomý souhlas‘

Podle amerického deníku The Wall Street Journal označila tyto praktiky nejmenovaná firma za „běžnou“ praxi a „špinavé tajemství“. Jedna nejmenovaná technologická firma listu potvrdila, že četla tisíce soukromých e-mailů. Firma měla přesně určené zaměstnance, kteří e-maily pročítali a na základě získaných informací pak vylepšovali webové aplikace.

E-mailová služba Gmail od Googlu paří mezi nejoblíbenější na světě. Je na ní zaregistrováno 1,4 miliard e-mailových schránek. Podle BBC Google tvrdí, že odpovědnost za zpřístupnění soukromých zpráv třetím stranám nesou uživatelé, když po požádání o poskytnutí souhlasu se „čtením, odesíláním, mazáním a upravováním e-mailových zpráv“ souhlasí. Právě v tom tkví podle BBC kámen úrazu, jelikož mnozí text souhlasu nečtou.

Potíže pro Apple, Google a Amazon: virtuální asistenti reagují i na příkazy, které člověk neslyší

Gmail je bezplatná e-mailová služba provozovatele vyhledávače Google. Umožňuje pokročilé vyhledávání v e-mailech, řazení do konverzací, díky těmto funkcím a 150 000 Megabajtů volného místa ho používají desítky milionů uživatelů na celém světě. V roce 2010 společnost získala 3. místo v soutěži Křišťálová lupa v kategorii komunikační služby.

Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat