Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Splátky úvěrů lze odložit. K žádosti je třeba doložit, že nouzi skutečně způsobil Covid-19

Půjčka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Půjčka | foto: Shutterstock

PRAHA Pandemie koronaviru budí v lidech obavy o zdraví, ale také o jejich finanční situaci. Velká část – ať už zaměstnanců, podnikatelů, či živnostníků – zažívá výrazný propad v příjmech, někteří spadli na nulu. Řada z nich tak bude mít potíže se splácením hypoték a dalších spotřebitelských úvěrů.

Banky i stavební spořitelny na to zareagovaly a postupně spouštějí možnost odkladu splátek o tři měsíce. Žádosti přijímají již nyní, samotný odklad ale u většiny z nich začne dubnovou splátkou. Žádost by totiž vždy měla být podána před termínem úhrady splátky, ideálně pět až deset dnů, aby ji banka stačila zpracovat.

Banky také shodně uvádějí, že klienti, jimž bude přiznán odklad splátek v souvislosti s pandemií koronaviru, nebudou v registrech dlužníků uvedeni jako tzv. delikventní klienti, a jejich možnost žádat v budoucnu o další úvěr tak nebude nijak dotčena.

Formuláře pro žádost o odklad splátek mají banky na svých webových stránkách. Shodně preferují vyřízení elektronickou cestu, tedy přes e-mail či datovou schránku. V případě potřeby jsou ale připraveni poradit i po telefonu, v nutných případech také osobně na pobočce.

Různé banky, různé podmínky

Jelikož si ale každá banka nastavuje podmínky sama, v detailech se liší. Například Moneta Money Bank umožňuje odklad splátek a poplatků u hypoték, úvěrů či leasingů všem klientům. „Takto činíme s vědomím zodpovědnosti a nutnosti našim klientům pomoci,“ uvedl Tomáš Spurný, generální ředitel banky. Hledají i řešení pro odklad splátek na kreditních kartách a kontokorentech.

Také klienti České spořitelny mohou až do konce dubna zažádat o tříměsíční odklad splátek u všech produktů. Tuto možnost ale banka nabízí jen těm, jejichž schopnost splácet byla omezena pandemií, například kvůli onemocnění koronavirem, nařízené karanténě, ošetřování dítěte či poklesu příjmů. Bance bude stačit čestné prohlášení. „Jestliže ale v průběhu schvalování žádosti banka zjistí faktický nesoulad mezi čestným prohlášením a skutečným stavem, bude tento nesoulad kvalifikován jako pokus o úvěrový podvod,“ zdůrazňuje Lukáš Kropík z tiskového centra banky.

UniCredit Bank připravila pro klienty možnost odkladu splátek hypotečních úvěrů, úvěrů Presto půjčka a úvěrů pro drobné podnikatele a živnostníky. „O odklad splátek je možné požádat jen jednou pro každý produkt, pro každý vyplní samostatnou žádost,“ doplnil mluvčí banky Petr Plocek.

Též Raiffeisenbank počítá s pomocí pro všechny skupiny klientů. „U fyzických osob jde o odklady u hypoték, spotřebitelských úvěrů a kreditních karet,“ říká mluvčí Petra Kopecká. Dodává, že klient musí uvést důvod, proč o odklad žádá, následně s ním banka bude řešit žádost individuálně.

Odklad splátek umožňuje též Raiffeisen stavební spořitelna, a to u všech typů úvěrů, které poskytuje, s platností již od 1. března. „Podmínkou povolení odkladu splátek a dospořování je, že na úvěrovém a spořicím účtu jsou k minulému měsíci uhrazeny všechny nedoplatky,“ doplňuje tisková mluvčí Lenka Molnárová. Aktuálně postačí stavební spořitelně čestné prohlášení, že finanční situace žadatele je ovlivněna koronavirovou epidemií.

Klienti AirBank mohou požádat o odklad splátek u spotřebitelských půjček a hypoték. Důvod odkladu však žadatel bude muset doložit. Protože ale aktuálně může být sehnání různých potvrzení obtížné, banka ujišťuje, že ti, kdo byli přímo finančně postiženi, se nemusejí obávat žádost poslat i bez dokladů. „Vše je nové i pro nás. Pravidla pro odklad splátek proto budeme průběžně vyhodnocovat a v případě potřeby je upravíme,“ říká Jana Karasová z AirBank.

Připravte si potvrzení

V doložených a individuálně posouzených případech, u nichž to bude možné, poskytne snížení splátek rovněž Sberbank. „Klienti by ideálně k žádosti měli přiložit doklady, které jejich situaci prokazují,“ říká mluvčí banky Radka Černá. Nejčastěji se bude jednat o neschopenku, potvrzení o ztrátě zaměstnání či zkrácení mzdy nebo o potvrzení o ošetřovném pro dítě.

Také Komerční banka (KB) umožní fyzickým osobám a podnikatelům odklad až na tři měsíce, a to u hypotečních a spotřebitelských úvěrů. „Odklad se bude vztahovat na jistinu úvěru, úrok bude počítán standardně,“ doplňuje Michal Teubner z KB. Žadatel musí deklarovat, že je v platební neschopnosti v souvislosti s Covid-19 a v době podání žádosti nesmí být v prodlení se splácením.

Ve středu zveřejnila podmínky také skupina ČSOB, zatím ale jen pro spotřebitelské úvěry. „Na odložení splátek hypoték ještě pracujeme, prosíme klienty o strpení,“ sdělil Patrik Madle z ČSOB. Doplnil, že ti, kteří využívají internetové bankovnictví, zde naleznou již předvyplněnou žádost. Ostatní mohou využít webový formulář.

Na přípravě nového procesu, který odklad splátek úvěru umožní, ještě pracuje mBank. Dostupná by služba měla být v řádu dní. V tuto chvíli mBank nebude požadovat žádné dokumenty. Odklad splátek již umožňuje také banka Creditas a Fio banka. Individuálně je připravena klientům v tíživé situaci pomoci rovněž Equa bank či Wüstenrot.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Zadeček bez opruzenin? Otestujte s námi ochranný krém s měsíčkem
Zadeček bez opruzenin? Otestujte s námi ochranný krém s měsíčkem

Hledáme 15 maminek, které s námi otestují BIO Ochranný krém s měsíčkem na opruzeniny od francouzské značky TIDOO.