Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Spojené státy a Kanada dočasně uzavřou svou hranici, obchodu se opatření nedotkne

Nezvykle prázdné ulice newyorského Manhattanu. foto: Reuters

Washington/Ottawa - Spojené státy a Kanada uzavřou kvůli pokračující pandemii nového typu koronaviru svou společnou hranici. Omezení se nevztahuje na nutné cesty a nedotkne se obchodu, napsal ve středu na twitteru americký prezident Donald Trump. Na kroku se podle něj shodly obě severoamerické země. Další detaily ohledně opatření by měl Trump oznámit později.
  16:52aktualizováno  22:16

„Po společné dohodě dočasně uzavřeme naši severní hranici s Kanadou pro cesty, jež nejsou nezbytné. Obchodu se to nedotkne,“ napsal Trump.

Ekonomiky obou zemí jsou silně provázané a pokud by se omezení dotklo obchodních vztahů, mohl by podle agentury Reuters silně utrpět regionální automobilový průmysl a šok by zažily rovněž dodavatelské řetězce léků či potravin.

Spojené státy již dříve uzavřely svoje hranice pro cestovatele z Číny a Evropy, což jsou regiony, jež zaznamenaly nejvíce případů nákazy koronavirem. Kanada v pondělí zakázala vstup do země všem cizincům kromě Američanů. S touto výjimkou následně vyjádřila nesouhlas kanadská provincie Britská Kolumbie, jež hraničí s americkým státem Washington, který je jedním z nejhůře zasažených ve Spojených státech.

Americký Senát ve středu drtivou většinou schválil zvláštní ekonomický balíček v hodnotě kolem 100 miliard dolarů (2,5 bilionu korun), který minulý týden navrhli opoziční demokraté a s podporou obou stran prošel Sněmovnou reprezentantů. Návrh například zaručuje bezplatné testování na koronavirus, nemocenské pojištění pro všechny zaměstnance zasažené nákazou či potravinovou pomoc. Opatření nyní musí podepsat prezident Trump. 

Pozornost ve Washingtonu se však nyní soustředí především na další mamutí balíček, který by podle některých činitelů mohl přesáhnout jeden bilion dolarů (25,27 bilionu korun). Trumpova administrativa požaduje půl bilionu dolarů (12,63 bilionu korun) na přímou pomoc americkým rodinám, jež by měla začít 6. dubna. Výše pomoci by záležela na příjmu a počtu osob v domácnosti. Další stovky miliard dolarů by byly určeny na půjčky pro firmy. Opatření by zahrnovalo také pomoc pro americké aerolinky, jež jsou epidemií koronaviru zvlášť silně zasaženy.

USA evidují již přes 6500 nakažených koronavirem, z nichž přes 120 zemřelo. Kanada zaznamenala necelých 600 infikovaných a osm úmrtí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat