Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spojené státy drtí masivní invaze štěnic. Deratizátoři jásají nad tržbami

Ekonomika

  11:34
NEW YORK - Invaze štěnic, které v poslední době čelí Spojené státy a ve stále větší míře i jiné země, znamená kromě velkých potíží i velké výdělky. Ve Spojených státech štěnice sužují kdekoho, od nájemníků přes majitele luxusních butiků po provozovatele kin.
Štěnice - ilustrační foto.

Štěnice - ilustrační foto. foto: Reprofoto

Poptávka po službách firem, jež tento hmyz živící se lidskou krví dokážou ničit, anebo to alespoň tvrdí, tak stále roste, uvedla na svých webových stránkách televizní stanice MSNBC.

Odvětví likvidace štěnic tak ve Spojených státech je jedním z mála, které nezasáhla recese. Tržby zde v loňském roce činily 258 milionů dolarů (asi 4,6 miliardy Kč). Ještě v roce 2006 to přitom bylo 98 milionů dolarů. Letos se navíc očekává další nárůst.

Napadají ve spánku

Štěnice domácí (Cimex lectularius), někdy nazývaná také štěnice postelní, jsou malé, ploché, bezkřídlé ploštice, které se živí lidskou krví. Oběti napadají ve spánku. Před světlem se skrývají na tmavých místech, ve škvírách, v čalounění, v matracích či pokrývkách nebo za obrazy. Štěnice navíc dlouhé období bez potravy, na hostitele prý dokáže čekat i rok.

"Jsme na prahu pandemie štěnic, a to nejen v USA, ale po celém světě," uvedla mluvčí Národní asociace deratizačních a dezinsekčních firem (NPMA) Missy Henriksenová. "Vyskytují se jak v čistých, tak ve špinavých budovách. Jsou to škůdci rovných příležitostí," dodala.

Na rozdíl od doby před 50 lety, kdy se štěnice téměř podařilo vyhubit pomocí DDT, jejich likvidace v současnosti není jednoduchá. Hmyz je odolnější a neexistuje univerzálně účinná metoda pro jeho ničení. Co například funguje v Ohiu, nelze použít v New Yorku, podotkla Henriksenová.

Není tak divu, že problém je stále vážnější. "Situace se nyní zcela vymknula kontrole," podotkl majitel dezinsekční firmy Pest End Exterminators z města Derry ve státě New Haven.

Čtěte více:


Zatímco před pěti lety společnost vyjížděla k 50 případům likvidace štěnic, letos jich dosud měla 800. Nadto se začíná rozmáhat i hysterie. Zaměstnanci firmy tak řeší i mnoho telefonátů od lidí, kteří si myslí, že štěnice mají, aniž by to byla pravda.

Napadeny jsou i kostely a kina
Štěnice ale nejsou jen problémem domácností. V New Yorku se kvůli nim musely nedávno zavřít prodejny značek Nike, Victoria Secret a Abercrombie & Fitch. Problému nejsou ušetřeny ani hotely, obchody s nábytkem, kancelářské budovy, prádelny či kina. O rady, co dělat v případě výskytu štěnic, se pak zajímají nemocnice, domovy důchodců, ale i majitelé výletních lodí.

"Tyto firmy možná utrácejí statisíce dolarů za ničení štěnic a zvládání hysterie s nimi spojené," podotkl entomolog Jeff White ze společnosti BedBugCentral.com, jež poskytuje poradenství o štěnicích. White přitom podotkl, že při likvidaci tohoto hmyzu, již například viděl i hotelové pokoje "oholené" až na beton.

Ve Spojených státech je v současnosti poptávka i po různých přípravcích pro boj se štěnicemi. Lidé si tak například za 160 (asi 3000 korun) dolarů mohou koupit speciální obal na matrace, který může hmyz uvěznit uvnitř. K dostání jsou i speciální pasti, které se umisťují pod nohy postele a které prý dokážou štěnice zachytit, když se v noci vydají za potravou. Prodávají se i přenosné ohřívače, jež údajně dokážou zničit hmyz ukrytý v zavazadlech. Za 30.000 dolarů (asi 560.000 korun) si pak zájemce může koupit vyhřívaný přívěs, který prý umí horkem zničit štěnice ukryté v matracích.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?

Mohlo by vás zajímat