Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spojování letiště a ČSA: hrozí Česku další arbitráž?

Ekonomika

  9:31
PRAHA - Privatizace Českých aerolinií, jejíž výsledek dnes oznámí vláda premiéra Jana Fischera, možná vyústí v další arbitráž proti Česku.

Mohlo by se tak stát, kdyby vláda odmítla prodat ČSA jedinému zbylému zájemci - konsorciu Unimex Group / Travel Service - a zároveň poskytovala aerolinkám pomoc prostřednictvím jejich propojování se státem vlastněným Letištěm Praha. Včera to v ČT připustil zakladatel Travel Service Roman Vik.

Hrozby propojení ČSA a letiště

*Letiště Praha zůstává státním podnikem. Posilování financí ČSA prostřednictvím letiště může vyvolat pochybnosti Bruselu o nedovolené státní pomoci.

*Letiště Praha obsluhuje kromě ČSA veškeré další aerolinky působící v Praze. Ty by si mohly stěžovat na možné zvýhodnění ČSA vůči konkurentům.

"Vzhledem k ekonomické situaci ČSA a vývoji jejich cash-flow je zřejmé, že taková situace bude muset přijít," řekl Vik. Připustil, že v takovém případě by Travel Service i ostatní aerolinky působící na Letišti Praha mohly zvažovat arbitráž proti Česku kvůli nadržování ČSA. Ministr financí Eduard Janota řekl LN, že se arbitráže neobává. "Myslím, že nic takového nehrozí," uvedl Janota.

Užší spolupráce Letiště Praha a ČSA přitom již započala minulé pondělí, kdy vrcholoví manažeři letiště včetně generálního ředitele Miroslava Dvořáka přebrali kontrolu nad vedením ČSA. Propojit se mají i některé další činnosti, např. odbavování letů.

Další podrobnosti o hrozící arbitráži v souvislosti s prodejem ČSA si přečtěte v dnešním vydání deníku 

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Prodej bytu 4+kk 79 m2
Prodej bytu 4+kk 79 m2

Kovářská, Veselí nad Moravou, okres Hodonín
4 200 000 Kč