Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spolana může dál vyrábět nebezpečné chemikálie zastaralým způsobem

Ekonomika

  7:00
NERATOVICE - Ministerstvo životního prostředí vyhovělo odvolání neratovické Spolany proti rozhodnutí Středočeského kraje, jímž odmítl prodloužit výrobu chloru za pomoci rtuti po roce 2014. Nyní je na krajském úřadu, aby záležitost znovu projednal.

Spolana Neratovice. Odkaliště této chemičky se protrhlo na začátku 80. let. foto: ČTK

"Rozhodnutí krajského úřadu bylo zrušeno a ten nyní musí odstranit chyby, které se týkaly spíše procesních záležitostí" sdělil mluvčí ministerstva Matyáš Vitík.

Zamořené Neratovice

Ekologové tvrdí, že v okolí Spolany, především v rybách z Labe, se opakovaně objevují vysoké koncentrace rtuti. Kontaminovaná je prý i kůra stromů.

Rtuť působí negativně na zdraví organismů, může způsobovat neurologické i psychické potíže nebo ohrozit vývoj plodu. V těle se hromadí a její vyloučení je obtížné.

Spolana svůj požadavek prodloužit výrobu chloru s pomocí rtuti i po roce 2014 zdůvodňuje mnoho let trvající krizí evropského hospodářství, kvůli níž údajně není schopna zastaralou technologii do tohoto termínu změnit.

Kraj ale míní, že chemička mohla tento závazek splnit. Spolana i neratovická radnice se proti zamítavému rozhodnutí krajského úřadu odvolaly k ministerstvu životního prostředí, které jejich odvolání vyhovělo.

"Bývalý ministr Chalupa těsně před tím, než odešel ze své funkce, vyšel vstříc jednomu z největších znečišťovatelů ve středních Čechách. Sdružení Arnika stále trvá na tom, že když Spolana není schopná do roku 2014 nahradit svou zastaralou technologii, jsme schopni ustoupit na rok 2016," uvedl mluvčí ekologického sdružení Vratislav Vozník. Další jednání bude na krajském úřadě 26. srpna.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat