Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Společnost OKD po šesti týdnech odstávky obnoví provoz ve všech dolech

Důl Darkov ve Stonavě na Karvinsku. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Karviná - Společnost OKD obnoví v pátek provoz ve všech dolech. Řekla to mluvčí těžební společnosti Naďa Chattová. Doly vyřadil z provozu na několik týdnů koronavirus, který se rozšířil mezi horníky. Přípravné práce na obnovení těžby začaly 10. srpna.
  10:38

„Od dnešního dne (pátek) se v dolech OKD naplno rozjede provoz. V odpoledních hodinách se uhlí začne těžit v Dole Darkov, ČSA a ČSM. Po šestitýdenním přerušení těžby tak znovu z dolů zamíří uhlí na povrch,“ uvedla. Společnost OKD těžbu přerušila 3. července, po plošném testování na Dolech ČSM-Sever a ČSM-Jih. Těžbu v Dole Darkov přerušila už na konci května.

OKD se připravuje na obnovení těžby, od příštího týdne by mělo začít preventivní testování zaměstnanců

Přípravné práce v dolech firma začala provádět v pondělí. „Obnoveny byly i práce na údržbě... které jsou pro provoz dolů velmi potřebné. Rovněž jsou v potřebné míře prováděny práce související s bezpečností při plném provozu. Až bude dopraveno dostatečné množství uhlí na povrch, rozjedou se naplno i obě naše úpravny,“ dodal ředitel provozu OKD David Hájek.

OKD postupně navyšuje počet důlních pracovníků na jednotlivých lokalitách. K pátku se do práce vrátilo po prodělaném onemocnění covid-19 už více než 900 zaměstnanců. Od pondělí 17. srpna 2020 začnou v OKD preventivní testy na covid-19, které společnost zajistila pro své zaměstnance. „Díky kontinuálnímu preventivnímu testování budeme schopni velmi rychle zachytit a izolovat potenciální nové ohnisko,“ dodala předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková.

OKD chystá obnovení provozu dolů na Karvinsku. Zaměstnance bude pravidelně testovat na koronavirus

Zaměstnanci budou na odběry docházet ve dvoutýdenních intervalech. Předpokládá se, že denně by tak testy mohlo podstoupit kolem 500 až 600 zaměstnanců, měsíčně by jich ve firmě udělali zhruba 12 tisíc. Náklady na testy bude hradit OKD.

Koronavirová nákaza nejprve zasáhla Důl Darkov a posléze se rozšířila na Doly ČSM. Dolu ČSA se hromadná nákaza vyhnula. Vedoucí protiepidemického oddělení hygieniků v Karviné Andrea Lipjaková sdělila, že se v souvislosti s tímto ohniskem nakazilo přes 1700 horníků, jejich příbuzných či kontaktů. V souvislosti s nákazou na Dole Darkov hygienici zaznamenali 516 nakažených, u Dolu ČSM-Sever to bylo 819 nemocných a u Dolu ČSM-Jih 402 pozitivních. Přímo na pracovištích firmy to z celkového počtu bylo přes 1200 nemocných.

Autor:

Mohlo by vás zajímat