Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Společnosti CETIN loni klesl zisk o 11 procent na 2,5 miliardy korun, výsledek ovlivnila pandemie

Ekonomika

  17:49aktualizováno  17:59
Praha - Provozovatel telekomunikačních sítí CETIN ze skupiny PPF loni snížil čistý zisk o 11 procent na 2,5 miliardy korun. Výnosy společnosti klesly o 1,6 procenta na 18,9 miliardy korun.

Budova společnosti CETIN na pražském Žižkově. foto:  Michal Šula, MAFRA

Provozní zisk EBITDA vzrostl o tři procenta na 8,8 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.

PPF zvažuje po šesti letech návrat telekomunikační firmy CETIN na burzu

Výsledky ovlivnila koronavirová pandemie, pozitivní vliv na ně měl zejména rozvoj služeb mobilních sítí, růst služeb fixního rychlého internetu na zmodernizované přístupové síti a poptávka po datových službách.

„Navzdory obtížím způsobeným pandemií se nám podařilo rozběhnout program výstavby vlastních optických sítí. Tento projekt bude pro CETIN klíčový i v následujících letech, chceme-li naplnit závazek, který jsme si stanovili, a to do šesti let vybudovat jeden milion optických přípojek do domácností,“ uvedl předseda představenstva Juraj Šedivý.

CETIN v roce 2020 pořídil dlouhodobý majetek za 4,4 miliardy korun. Tyto investice směřovaly především do rozvoje telekomunikační infrastruktury. Hlavními investičními projekty byly pokračující modernizace pevné sítě,posilování kapacit mobilní sítě a zvyšování její hustoty a nahrazování starších technologií.

Investice do modernizace pevných sítí budou v příštích letech směřovat především do výstavby optických sítí do bytů nebo domů, což firmě umožní zlepšit svojí konkurenční pozici díky schopnosti nabídnout stabilní rychlý internet s rychlostí minimálně jeden Gbit/s. 

Telekomunikační tuzemský gigant CETIN uzavřel miliardový kontrakt na výstavbu 5G sítí s Ericssonem

V nejbližších letech současně předpokládá dokončení investičního záměru modernizace metalické sítě prostřednictvím výstavby předsunutých ústředen (DSLAM). Bude také pokračovat v modernizaci mobilní sítě technologiemi společnosti Ericsson a ve výstavbě 5G.

V oblasti finančních výsledků společnost očekává mírný růst výnosů mobilních služeb a také služeb pevného internetu, které budou kompenzovat očekávaný pokračující pokles zájmu o pevné hlasové služby v části domácího trhu.

Vlastníkem 100 procent akcií CETIN je investiční skupina PPF Petra Kellnera. CETIN spolu s operátory O2 a Telenor patří do skupiny PPF Telecom Group, která loni zvýšila čistý zisk o 16,1 procenta na 432 milionů eur, tedy asi 11,3 miliardy Kč.

Autor:

Mohlo by vás zajímat