Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spor o sídlo pražských úředníků. Magistrát ignoruje nabízenou ‚slevu‘

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Hlavní město se už víc než rok soudí s firmou Copa Retail, která mu pronajímá Škodův palác. Snaží se srazit o polovinu cenu nájemného, již považuje za nemravnou. Jenže když Copa Retail přišla s nabídkou slevy, zástupci Prahy ji ignorovali.

Pohled na Škodův palác, ve kterém sídlí pražský magistrát. foto: Lidovky.cz

Na konci září dojde k dalšímu stání v soudním sporu mezi Prahou a firmou Copa Retail. Nedá se příliš očekávat, že by se obě strany do té doby dohodly na smíru - zástupci hlavního města poslední nabídku svého soka ignorovali.

Jde o mnoho let přetřásaný pronájem Škodova paláce, sídlo pražských úředníků, které vlastní zmíněná Copa Retail. Hlavnímu městu budovu pronajímá na dvacet let za 4,5 miliardy korun. Jde o smlouvu z roku 2006, kterou schválila městská rada pod vedením Pavla Béma (ODS).

Zaplatíme za úředníky nájem, zní nabídka

Podle názoru nynějšího vedení magistrátu by mělo město platit jen polovinu. S majitelem paláce v centru Prahy se proto soudí kvůli údajně nemravné ceně a žádá její snížení. Na konci července pak přišel primátorovi Tomáši Hudečkovi (TOP 09) dopis, v němž nabízí Copa Retail urovnání sporu.

PRONÁJEM ŠKODOVA PALÁCE:

2003. Společnost ČEZ nabízí budovu k prodeji hlavnímu městu za 1,7 miliardy, Praha odmítá.

2005. Škodův palác kupuje společnost Copa Retail podnikatele Sebastiana Pawlowského. Utratil za ni 850 milionů.

2006. Původně nechtěnou budovu si Praha pronajímá jako sídlo pro své úředníky. Cena: 4,5 miliardy za 20 let.

2007. Pawlowski se v tichosti zbavil firmy Copa Retail, prodal ji společnosti Guyana Holdings sídlící v Lucembursku.

2013. Dlouho se spekulovalo, komu Guyana Holdings patří. Před rokem vystoupil z anonymity britský finančník David Maxwell, který se k vlastnictví přihlásil.

2013. Praha zažalovala svého ”domácího” kvůli údajně nemravné výši nájmu. Žádá snížení o 47 procent.

Místo klasické slevy však firma navrhla něco jiného. Tvrdí, že zaplatí nájem pro úředníky z oddělení řidičských průkazů, kteří se budou v polovině září z kapacitních důvodů stěhovat ze Škodova paláce na Vyšehrad, do jedné z budov Kongresového centra.

Škodův palác

„Copa Retail je připravena pronajmout si šest tisíc metrů čtverečních v Kongresovém centru a tyto prostory dát městu do podnájmu bez toho, aniž by za ně v rámci podnájmu platilo,“ stojí v dopise adresovaném 30. července primátorovi Hudečkovi.

Šlo by o “odpuštění“ nájemného ve výši 51 milionů korun ročně, které by jinak Praha platila vlastníku Kongresového centra, jímž je český stát. Hlavní město tak jako tak o nabídce s Copa Retail nejednalo. Odpovědět mělo do 22. srpna, odpověď však jeho zástupci neposlali.

Ekonomická analýza

„Vzhledem k tomu, že struktura předložené nabídky ze strany Copa Retail není jednoduchá, vyžaduje detailní ekonomickou analýzu, na které v současnosti pracujeme,“ vysvětluje mluvčí magistrátu Petra Hrubá.

Neodpověděla však na otázku, proč zástupci Prahy na nabídku pronajímatele nereagovali. Jasné není ani to, kdy bude zmíněný ekonomický rozbor hotový.

PSALI JSME:

Pravdou je, že nabídka Copa Retail obsahuje i podmínky. Ze smlouvy z roku 2006 si firma přeje vyškrtnout některá ustanovení, které považuje za nevýhodné.

„Řada z nich je na hony vzdálená tržním standardům. Mají velmi negativní dopad na hodnotu paláce i na výši nájemného. Město má například na budovu předkupní právo, ovšem smlouva neobsahuje jasný návod, jak by měla být stanovena cena. To by mohlo například vést k tomu, že vlastník má malou šanci prodat budovu někomu jinému,“ míní Abigail Schaefferová, ředitelka Guyana Holdings (vlastník společnosti Copa Retail – pozn. red.)

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat