Příklad: termínovaný vklad je velmi bezpečný, je ale úročen nízko - okolo 1,5 %. Naproti tomu například v akciovém fondu můžete za rok vydělat třeba 40 %, ale také o celou investici přijít.
Než někam své peníze vložíte, vezměte v úvahu inflaci. Pokud je vyšší než sazba, kterou jsou peněžní zůstatky úročeny, reálná hodnota úspor klesá a my si za ně koupíme méně než v době, kdy jsme je investovali. Pojďme si nyní říct, jaké mají střadatelé možnosti.
Kolik vám co vynese aneb Počítejte s inflací |
NOMINÁLNÍ PRŮMĚRNÝ VÝNOS V ROCE 2006 REÁLNÝ VÝNOS |
Bankovní termínované vklady nyní prodělávají - úrok je totiž nižší než inflace. Pokud se bojíte rizika, dejte raději přednost stavebnímu spoření nebo penzijnímu připojištění. Na obě stát přispívá, proto můžete i díky dalším výhodám dosáhnout docela zajímavých výnosů. Ke stavebnímu spoření uzavřenému do konce roku 2003 stát dává 25 % ročních úspor (max. 4500 Kč). Na novou smlouvu dostanete 15 % ročních úložek (max. 3000 Kč). Když potřebujete spořit a zároveň se pojistit, nabízí se kapitálové či investiční životní pojištění. O nich více v dalších lekcích.
Peníze můžete také investovat, třeba do podílových fondů. Tam ale hrozí, že o prostředky přijdete. Čím rizikovější fond, tím déle je třeba v něm peníze nechat, aby se výkyvy vyrovnaly. Nejbezpečnější a zároveň nejméně výnosné jsou fondy peněžního trhu. Naopak nejvyšší výnos můžete dosáhnout v akciovém fondu. Tam ale také podstupujete nejvyšší riziko ztráty.