Sobota 12. června 2021svátek má Antonie 25 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Spoření lidem nevynáší. I poslední banky posílají úroky k nule

Peníze – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Poslední české banky, které nabízely vyšší úročení úspor, výrazně sníží své sazby. Od března přistoupí k tomu kroku u spořících účtů přinejmenším čtyři tuzemské finanční domy.

Kdo si ještě do nedávna myslel, že se mu vyplatí přejít k některé menší bance kvůli vyšším úrokům na spořicím účtu, má smůlu. Banky, včetně nových a menších hráčů na trhu jako Sberbank, Air Bank či Equa bank, které do nedávna nabízely jedna z nejvyšších zhodnocení na trhu, od něj teď upouštějí.

V době, kdy jsou i sazby České národní banky téměř na nule, jim prakticky nic jiného ani nezbývá. Zvyšování se přitom neočekává dříve než v polovině příštího roku. Svou roli jistě sehrává i fakt, že banky reagují na chování konkurence, která ke snižování sazeb přistoupila už dříve.

KDO SNIŽUJE ÚROČENÍ

  • Air Bank snižuje bonusovou sazbu 1,5 na 1,2 procenta.
  • Equa Bank snižuje u všech spořících účtů sazbu o 0,25 procentního bodu.
  • Raiffeisenbank přistupuje ke snížení sazby u eKonta Flexi z 1,3 na 1,1 procenta a u eKonta Flexi 21 z 1,2 na 1 procento.
  • UniCredit Bank snižuje u účtu Prima sazbu z 0,3 na 0,2 procenta.

Air Bank, která již v lednu snižovala základní sazby u svých účtů, kdy například úspory do výše 250 000 začala úročit 0,9 procenta namísto původního 1,1, teď přistupuje i ke snížení bonusového úročení ve výši 1,5 procenta. Na to se lidé dostanou při aktivním využívání účtu.

„Od 1. března snížíme i bonusovou sazbu 1,5 procenta, a to na 1,2 procenta. Touto sazbou úročíme peníze na běžném účtu do výše 100 000 a na spořicím účtu do 250 000 korun všem klientům, kteří dělají měsíčně alespoň pět plateb kartou,“ uvedl mluvčí banky Vladimír Komjati.

Náklady jdou do stovek milionů

Počátkem února snížila sazby i tuzemská Sberbank. Ta na trhu nabízela vůbec nejvyšší sazbu u spoření ve výši 1,63 procenta. Vysoký úrok pak bance za cenu nemalých nákladů pomohl přitáhnout i potřebné klienty.

„Vývoj na trhu úrokových sazeb nám samozřejmě úplně nenahrál. Nicméně banka se zcela jednoznačně rozhodla v souladu se svým slibem svůj závazek vůči klientům dodržet. Náklady, které se pohybovaly za dané období na úrovni desítek milionů korun, bereme jako investici do našich klientů, získání stabilních depozit, zvýšení znalosti značky a také jako reálný příklad budování důvěry klientů v banku. “ řekl šéf komunikace Sberbank Radim Kovács.

Že i drobné zlomky procenta jsou znát, potvrzuje také Air Bank. „Každá desetina procentního bodu u sazby navíc nás dnes stojí měsíčně okolo 1,5 milionu korun, což je hodně peněz,“ říká Komjati.

„Na jednu stranu chceme mít sazbu, která bude dál atraktivní, na druhou stranu musíme hlídat, aby byla vzhledem k situaci na trhu reálná,“ dodal Komjati. Loni tak banka klientům vyplatila na úrocích přes 600 milionů korun.

Tím změny v nabídkách spořicích účtů nekončí. Třeba Equa bank od začátku příštího měsíce sníží úrok na spořicích účtech o 0,25 procentního bodu. Na běžném spořicím účtu se tak klient dostane na sazbu 0,55 procenta a u spořicího účtu HIT, který dosud nabízel možnost zhodnocení až 1,5 procenta, nově dosáhne maximálně na 1,25 procenta. Půl procentního bodu je přitom navázáno na aktivní využívání účtu.

Rozhodně přitom nelze říct, že by šlo o výjimky. Klientům za uložení vkladů nechtějí platit vyšší částky ani velké banky. Ke snižování sazeb se chystají Raiffeisenbank či UniCredit Bank, počátkem roku pak k poklesu přistoupila největší zdejší banka ČSOB av únoru online banka ZUNO.

Nelze přitom čekat, že by se v dohledné době měli klienti z pohledu výše výnosů na co těšit. Ostatně, stále častěji se i mezi členy rady ČNB objevují úvahy o zavedení záporných úrokových sazeb. I když se tak nestane, sazby nevzrostou dříve než za rok a půl.

Záleží na koruně

Podle nás by měla měnová politika zpřísnit v roce 2017. Jestli se ale opravdu zvýší sazby příští rok, bude záležet na tom, co udělá koruna.

Pokud bude posílení mírné, nechá to ČNB prostor ke zvýšení sazeb někdy v polovině příštího roku. Pokud bude posílení prudší, růst sazeb se nejspíše odloží,“ říká Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Že zvýšení sazeb nepřijde dříve než v půlce roku 2017, potvrzuje i ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. „První růst sazeb připadá v úvahu ve druhé polovině roku 2017 či až na jeho konci. Krátké sazby do jednoho roku, od kterých se odvíjí úročení na spořicích účtech, skoro určitě zůstanou nízko až do druhé poloviny příštího roku,“ říká Bureš.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...