Sobota 12. června 2021svátek má Antonie 25 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Spořitelna otevře banku pro chudé. Zvýhodní penzisty a svobodné matky

Andreas Treichl, šéf rakouské bankovní skupiny Erste, jež vlastní Českou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andreas Treichl, šéf rakouské bankovní skupiny Erste, jež vlastní Českou... | foto: Foto Petr TopičMAFRA

PRAHA Největší tuzemská banka Česká spořitelna plánuje přijít s peněžním ústavem pro „chudé“. Sociální banka, jak o projektu hovoří, by měla za zvýhodněných podmínek nabídnout bankovní služby té části obyvatel, pro kterou jsou dnes nedostupné.

Skupina Erste, která spořitelnu vlastní, buduje sociální bankovnictví i v dalších dvou zemích – Chorvatsku a Srbsku.

„Rozhodli jsme se rozvinout sociální bankovnictví v rámci celé skupiny a ve všech zemích, kde působíme,“ řekl v rozhovoru s LN šéf skupiny Andreas Treichl. Erste má podle něj sociální přístup k bankovnictví „v krvi“ už od svého založení v roce 1819. Primárně totiž sloužila jako banka pro řemeslníky a průmyslové dělníky.

Ve střední a východní Evropě je dnes asi 35 milionů lidí, kteří nemají ani běžný bankovní účet.

Možnými klienty sociálního bankovnictví jsou penzisté, začínající podnikatelé nebo skupiny lidí, kteří jsou ze společnosti vyloučeni například kvůli spáchání trestného činu. Rovněž tu existuje velká část matek samoživitelek, které se kvůli neplacení výživného dostaly do složité finanční situace.

Podle šéfa Erste bude sociální banka pracovat s neziskovými organizacemi, jako jsou charity, které pomohou identifikovat potřebné jedince. Stejně tak by měla spolupracovat i s organizací Czech Credit Bureau, která prověřuje úvěrovou minulost klientů.

Právě proces řízení rizika bývá v případě takovýchto projektů jednou z nejdůležitějších a nejnáročnějších činností.

Die Erste a Die Zweite

Otázkou je, jak novou službu přijmou současní klienti, kteří musejí za služby a bankovní účet odvádět poplatky. „V Rakousku máme Die Erste a Die Zweite (banku pro běžné klienty, respektive sociální banku – pozn. red.). Lidé, kteří mají účet u Erste, platí za služby poměrně hodně peněz a klienti Zweite už tolik ne. Někteří zákazníci Erste s tím mají problém a chtějí platit raději peníze, které jsou účtovány ve Zweite. Takže je třeba si dát velký pozor, jak něco takového provedete,“ upozorňuje Treichl.

Ani sociální banka by však neměla být prodělečná. „Jde o neziskovou aktivitu, ale zároveň si musí na sebe vydělat,“ říká šéf skupiny s tím, že případný zisk se musí vrátit zpátky do projektu.

To připouští i Rastislav Blažej, který vede projekt sociální banky v rámci Slovenské spořitelny, kde tato instituce funguje od února letošního roku. V současnosti podporuje začínající podnikatele nebo neziskové společnosti, kterým pomáhá například prostřednictvím úvěrů, vzdělávání či poradenství.

„Současně se snažíme nalézt způsob, jak pomoct části obyvatelstva a rodin, které mají nízkou finanční gramotnost. Věříme, že mnohým by zvýšení finanční gramotnosti a přístup k finančním službám pomohl snížit chudobu,“ říká Blažej. A dodává, že projekt by mohl být v plusu za čtyři až šest let.

Podobně funguje od roku 2008 v Rumunsku firma Good.bee, jejíž jednou z činností je poskytování půjček malým zemědělcům.

Separátní banku pro „chudé“ v Rakousku pod názvem Die Zweite provozuje skupina už deset let. Pracuje pro ni spousta nynějších či bývalých zaměstnanců Erste, a to zdarma. S tím se však v případě české sestry nepočítá.

Jak přesně bude vypadat český model sociální banky, tedy jestli půjde o samostatnou společnost, nebo o součást ČS, zatím Erste ani Česká spořitelna nechce komentovat. První sociální banka v Česku by měla začít fungovat během příštího roku.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...