Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spotřeba 1,5 litru na 100 kilometrů? V roce 2050 běžný standard

Ekonomika

  7:00
Slibuje to technický šéf Fordu – a prý k tomu nepotřebuje nic víc, než klid na práci.

Richard Parry-Jones, technický ředitel Fordu, se domnívá, že v roce 2050 může průměrný rodinný automobil dosahovat spotřeby 1,5 l/100 km a tomu odpovídajících emisí CO2 ve výši pouhých 40 g/km. Řekl to minulý týden v Londýně, na přednášce spolupořádané týdeníkem Autocar.

Více k tématu najdete na www.autoweb.cz


Snad ještě zajímavější než čísla samotná je ale Parry-Jonesova domněnka, že uvedených cílů lze dosáhnout s použitím dnes známých technologií. Podle něj stačí, když úřady nechají automobilky pokračovat ve vývoji přirozeným tempem, místo aby je nutily ke splnění úředně stanovených limitů.

Parry-Jones těmito slovy reagoval na iniciativu EU, která chce od roku 2012 až 2015 nastolit pro evropské výrobce společnou emisní hladinu ve výši 130 g CO2 na kilometr.

Parry-Jones vyzval představitele státních institucí, aby ve jménu boje s klimatickými změnami nepotlačovali individuální osobní dopravu. Upozornil také, že není moudré zvýhodňovat v tomto raném stadiu některé technologie před jinými. Automobilový průmysl podle něj dospěje k nejlepším řešením přirozenou cestou.

Jen úpravami aerodynamiky, snižováním hmotnosti a valivého odporu a nastavením řídicí jednotky motoru poklesnou emise CO2 průměrného Fordu Focus do roku 2015 pod úroveň 100 g/km, řekl Parry-Jones.


Čtěte více


Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat