Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spotřeba 1,5 litru na 100 kilometrů? V roce 2050 běžný standard

Ekonomika

  7:00
Slibuje to technický šéf Fordu – a prý k tomu nepotřebuje nic víc, než klid na práci.

Richard Parry-Jones, technický ředitel Fordu, se domnívá, že v roce 2050 může průměrný rodinný automobil dosahovat spotřeby 1,5 l/100 km a tomu odpovídajících emisí CO2 ve výši pouhých 40 g/km. Řekl to minulý týden v Londýně, na přednášce spolupořádané týdeníkem Autocar.

Více k tématu najdete na www.autoweb.cz


Snad ještě zajímavější než čísla samotná je ale Parry-Jonesova domněnka, že uvedených cílů lze dosáhnout s použitím dnes známých technologií. Podle něj stačí, když úřady nechají automobilky pokračovat ve vývoji přirozeným tempem, místo aby je nutily ke splnění úředně stanovených limitů.

Parry-Jones těmito slovy reagoval na iniciativu EU, která chce od roku 2012 až 2015 nastolit pro evropské výrobce společnou emisní hladinu ve výši 130 g CO2 na kilometr.

Parry-Jones vyzval představitele státních institucí, aby ve jménu boje s klimatickými změnami nepotlačovali individuální osobní dopravu. Upozornil také, že není moudré zvýhodňovat v tomto raném stadiu některé technologie před jinými. Automobilový průmysl podle něj dospěje k nejlepším řešením přirozenou cestou.

Jen úpravami aerodynamiky, snižováním hmotnosti a valivého odporu a nastavením řídicí jednotky motoru poklesnou emise CO2 průměrného Fordu Focus do roku 2015 pod úroveň 100 g/km, řekl Parry-Jones.


Čtěte více


Autor: