Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spotřební elektronika utrpí kvůli koronaviru velké ztráty. Apple čeká pokles tržeb, nový iPhone se může zpozdit

Ekonomika

  15:12
Šanghaj/Praha - Již několik firem oznámilo neúčast na největším veletrhu s mobilními telefony Mobile World Congress v Barceloně z důvodu obav před nákazou koronavirem. Ze stejného důvodu v Číně dočasně přerušil provoz Apple. Podle některých analytiků může koronavirus vážně zasáhnout výrobu a dovoz spotřební elektroniky po celém světě.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

„Kvůli opatrnosti uzavřeme všechny naše kanceláře a prodejny v Číně až do 9. února,“ oznámil minulý týden Apple. Firma, která má v Číně většinu svých továren a tamní prodej představuje 17 % z jejího celkového příjmu, očekává pokles tržeb v druhé čtvrtině roku 2020. 

Strach ze šíření koronaviru snižuje ceny letenek do Číny, stoupá zájem o Bali a Maledivy

Analytik Ming-Chi Kuo, který dlouhodobě sleduje vývoj firmy, snížil svou předpověď objemu dodávek o 10 %, uvádí server Business Insider. Předpovídaný objem je podle něj mezi 36 a 40 miliony kusů za první čtvrtinu roku. Podle deníku Metro.com ohrozí koronavirus výrobu nového iPhonu SE2, který má vyjít v březnu letošního roku.

Podobný krok učinil i jihokorejský Samsung. Ten nechal dočasně zavřít svou největší prodejnu a sklad v Šanghaji. Čínští výrobci elektroniky jako je Huawei, Lenovo či Xiaomi sice v produkci pokračují, ale i oni se potýkají s problémy. Dodávky z postižené provincie Chu-pej jsou přerušeny, což způsobuje zpoždění výroby i vývozu.

Na virus doplatí hlavně čínský vývoz. Lidé si zhoršení hospodářského růstu nepřipouští, říká ekonom

Viceprezident Xiaomi se na konci ledna omluvil zákazníkům za zpoždění v dodávkách a uvedl, že několik modelů již na skladech došlo. „Pro smartphonový průmysl bude tento rok těžký,“ uvedl v South China Morning Post. Podle Lindy Suiové, analytičky ze společnosti Strategy Analytics, klesne produkce Huaweie o 6 až 7 milionů kusů, Xiaomi potom o 2 miliony. Vzhledem k tomu, že z Číny pochází 70 % všech vyrobených mobilů, lze očekávat, že se potíže čínského průmyslu podepíší na globálních trzích. Strategy Analytics očekává až dvouprocentní propad světového prodeje smartphonů.

Další ranou pro čínské výrobce mobilů je i chaos ohledně nadcházejícího veletrhu Mobile World Congress. Na této událost letos mělo dorazit více firem z Číny než kdy dříve, mnohé z nich zde plánovaly prezentovat své nejnovější modely. Firmy Ericsson, LG, NVIDIA a ZTE však oznámily neúčast a podle serveru The Verge lze letos čekat i nižší účast návštěvníků. Firma Huawei připravila preventivní opatření, nicméně strach firem označila za „nepřiměřenou hysterii“

Nové roušky s mědí zabíjejí koronaviry. Česká firma našla volné kapacity na jejich výrobu v Izraeli

Problémům čelí i výrobci herních konzolí, jako je Xbox a PlayStation. Přes 90 % z nich se vyrábí v Číně. Japonská společnost Nintendo již oznámila, že koronavirus zpomalí produkci vlajkové herní konzole Switch. Podle magazínu Kotaku.com to ovšem nepoznamená dodávku do Evropy a USA.

Na epidemii koronaviru ve čtvrtek zareagoval i největší smluvní výrobce elektroniky na světě, čínský Foxconn. Firma oznámila, že změní část své produkce a začne vyrábět ochranné masky. Do konce měsíce chce být schopna dodávat dva miliony masek denně.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat